Güncelleme: TSİ     25 Ocak 2022 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Kapıkule'yi Bayram Heyecanı sardı


* Ramazan Bayramı'nı Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda girmeye başladı.


Güncelleme : 08:56:00 TSİ  13.07.2015
Kapıkule'yi Bayram Heyecanı sardı
 


HABER MERKEZİ
Avrupa ülkelerinde yaşayan ve Ramazan Bayramı'nı Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yapmaya başladı. Bulgaristan'ın Kaptan Anderevo Sınır Kapısı'ndan geçerek Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen gurbetçiler, yurda giriş işlemlerini kısa sürede gerçekleştirdi. Bazı gurbetçiler, gümrüksüz satış mağazalarının bulunduğu alanlarda ve araç park alanında mola vererek vakit geçirdi.
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, gurbetçilerin yurda giriş işlemlerini inceledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, gurbetçilerin temmuz ayının ilk haftasından itibaren yoğun şekilde gelmeye başladığını söyledi.
Gurbetçi trafiğinin her yıl yüzde 10 artış gösterdiğini belirten Yalçın, şunları kaydetti:
"Bu sene de beklediğimiz gibi, gurbetçi trafiği artmaya başladı. Haziran ayı, özellikle tüm zamanların en yoğun haziranı oldu. Haziran'da gerçekten önemli rakamlar oluştu. Dün sınır kapımızdan 5 bin gurbetçi aracı geçti ve bugün 3 bine ulaştı. Çok şükür aldığımız tedbirlerle gurbetçilerimiz hiç beklemeden geçiş yapıyor. Tabii ki çeşitli işlemler var. Pasaport işlemi 5 veya 6 dakikadır. Araçlar aynı zamanda geldiğindeyse yarım saate kadar bekledikleri olabiliyor. Hedefimiz, gurbetçilerimizin en hızlı şekilde Türkiye'ye girişini sağlamaktır. Aynı anda 26 gurbetçimizin işlemini yapacak şekilde peronlarımız açık. Görüldüğü gibi, hızlı bir trafik var fakat hiç kuyruk yok. Aldığımız tedbirler çok şükür işimize yarıyor. Gurbetçilerimiz, 'trakya.gtb.gov.tr' adresinden sınır kapılarımızı kontrol edip geçiş yapabilirler."
* "Memleketimizin taşı toprağı altın"
Ailesiyle Kapıkule Sınır Kapısı'ndan geçiş yapan Metin Kale, Ramazan Bayramı dolayısıyla Almanya'dan Bartın'a gittiğini söyledi. Her yıl bir sıla yolculuğu yaşadıklarını belirten Kale; "Biz, yaz ayı geldiğinde vatan hasreti çekiyoruz. Oralarda duramayarak, mutlaka gelme ihtiyacı duyuyoruz. Vatanımıza geldiğimiz için çok mutluyuz. Yolculuk ilk defa böyle sorunsuz ve rahat geçti" diye konuştu.
Ertuğrul Büyüksungur ise Fransa'dan bayram tatili için ailesiyle akrabalarının yanına Kayseri'ye gittiklerini ifade etti.
Yolculuk sırasında sadece Bulgaristan Sınır Kapısı'nda sorun yaşadıklarını anlatan Büyüksungur; "Memleketimizin taşı toprağı altın. Memleketimizin kıymetini bilmemiz lazım. Hepimiz sahip çıkarsak memleketimiz gibisi yok, dünyada bir tane. Dışarıyı bilmeyen, memleketin kıymetini bilmez. Bir yurt dışına gidip dolaşsalar memleketin kıymetini anlarlar" şeklinde konuştu.
Belçika'dan Konya'ya giden Esin Topbaş da yolculuğun rahat geçtiğini ancak Almanya'da yol yapım çalışmalarıyla karşılaştıklarını kaydetti.
Yıllık tatile bayramdan önce başladıklarını anlatan Topbaş; "Sıla yolculuğunu her sene yaşıyoruz. O yol bitene kadar kalbimiz, 'Acaba varabilecek miyiz?' diye atıyor. 'Geri dönüşümüzde arkamızda bıraktıklarımızı tekrar görebilecek miyiz?' düşüncesini her seferinde yaşıyoruz. Sadece hüzünle gelip, hüzünle gidiyoruz. İki yaşam arasında kalmış parçalanmış hayatlar diyorum" ifadelerini kullandı. (aa)

Okunma : 2342   Kategoriler : Edirne, Trakya   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.