Güncelleme: TSİ     27 Kasım 2021 Cumartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Proje çalışmaları başarıyla son buldu

Kırklareli “Zübeyde Hanım” Anaokulu ve BG. Burgas “ VasilLevski” İlköğretim Okulları arasında Bulgaristan - Türkiye 2007-2013 İPA Sınır Ötesi İşbirliği kapsamındaimzalanmış olan 12 aylık (05.11.201305.11.2014) ortak proje çalışmaları sonlandırıldı.


Güncelleme : 09:50:00 TSİ  10.11.2014
Proje çalışmaları başarıyla son buldu
 
Kırklareli “Zübeyde Hanım” Anaokulu ve BG. Burgas “ VasilLevski” İlköğretim Okulları arasında Bulgaristan - Türkiye 2007-2013 İPA Sınır Ötesi İşbirliği kapsamındaimzalanmış olan 12 aylık (05.11.201305.11.2014) ortak proje çalışmaları sonlandırıldı.
 12 aylık proje çalışmalarının esas amacı; “ İki komşu bölge okulları arasında karşılıklı ilişkileri teşvik etmek, farklı kültürleri tanımak, öğrenciler arasında kalıcı dostluklar kurmak ve bölgelere has folklor ve dans oyunlarını hep beraber icra etmek. Diğer taraftan, okul yönetimleri ve öğretmenler arasında çalışma alanlarında pedagojik problemleri paylaşarak, müspet taraflarını eğitim ve öğretimde uygulamak. “
Yapılan tüm ortak çalışmalar, mini ortamlarda, öğretmenlerin marifeti, çocukların sahne oyunlarında gösterime girdi. Programlara katılım gösteren ilgililer tarafından, çocukların başarılı gösterileri alkışlar arasında kutlandı.
Proje faaliyetlerinin icraatları içerisinde, bilgilendirme kampanyaları, karşılıklı gidiş -gelişler,
29- 30- 31 Ocak tarihlerinde Burgas şehrinde, “Burgas ve Kırklareli Dostluk Günleri”, organizasyonları çok verimli geçmiştir. Bu faaliyetler,  çocuklara ve topluma karşılıklı hürmet, saygı bilincini aşılamıştır. Bilhassa “Çocuk Dans Atölyeleri, Çocuk Folklor Festivalleri, unutulmaz hatıralar ile taçlandırıldı.
3 Şubat 2014 tarihinde Burgas  İ.Ö.Okulu “V.Levski” ekibi tarafından Burgas şehrinde, tanıtım amaçlı, “Resmi Basın Konferansı” organize edildi.  Bu organizasyona, okul yönetimleri,  ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ve eğitim camiası tarafından büyük ilgi ile katılımlar oldu.  Organizasyona katılan 34 kurum temsilcilerine proje ile ilgili, hazırlanmış olan, tanıtım ve reklam amaçlı,  evrak çantası, not defteri ve birer dolmuş kalem hatıra olarak sunuldu. 
03- 04- 05 Nisan 2014  tarihlerinde, Kırklareli’nde Ritmik Dans ve Folklor Oyunları konulu Atölye Çalışmaları düzenlendi. Yapılan bu gösteriler, Zübeyde Hanım Anaokulu’nun proje aracılığı ile yenilenen Okul Gösteri Salonu’nda yapıldı. Organizasyona Kırklareli okul yönetimi temsilcileri,  veliler ve ilgili kurumlardan 40 ‘tan fazla kişi katılım gösterdi. Üç gün boyunca süren gösterilere Zübeyde Hanım Anaokulu ev sahipliği yaptı. Bilhassa öğrencilerin çeşitli dans oyunları, resim sanatı becerileri içeren,  Resim Ürünleri Sergisi seyircilerin ilgi odağı oldu. Programın üçüncü günü, misafir öğretmenler, Kırklareli okullarını ve Yayla Tarihi Mimari örneklerini ziyaret ettiler.
Projenin diğer sosyal getirisi ise, iki komşu illerde,  eğitim faaliyetleri yürüten, öğretmenler, ilgili kurum temsilcileri, veliler için, bölgeler arasında, sosyal uyumun güçlendirilerek, bölgede canlılık oluşturmak oldu.
 Projenin amaçlarından bir diğeri ise Komşu okullarda,  ortak faaliyetler yürütme vesilesi ile, AB projeleri aracılığı ile bu tür organizasyonlara destek sağlayarak,  AB hibe fonlardan yararlandırmak, okulların alt yapı hizmetlerini güçlendirmek.  
Bu faaliyetler,  çocukların gelişiminde, çağdaş sahne kültürü oluşturma, sahne düzenlemeleri ve elektronik donanımları kazandırmaktır. Proje sayesinde hedeflenen, karşılıklı deneyimleri paylaşmak,  Öğretmenler ise her iki ülke eğitim sistemlerini tanıma ve ortaklıklar aracılığı ile karşılıklı fikir ve deneyimleri zenginleştirmek ve mukayese ederek, pedagojik donanımlarını güçlendirmiş oldular. Partner guruplar arasında dostlukların ve ileriye dönük ortaklıkların devamı dilekleriyle dostan ayrılıklar yaşandı. (Derya Atkoşan)

Okunma : 2324   Kategoriler : Eğitim, Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.