Güncelleme: TSİ     29 Kasım 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Avrupa Borç Krizi” masaya yatırıldı

Kırklareli Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından İğneada Resort Otel’de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve Ziraat Bankası’nın desteği ile 17-18 Mayıs 2012 tarihinde Avrupa Borç Krizi” temalı Uluslararası Konferans yapıldı.


Güncelleme : 09:20:00 TSİ  19.05.2012
“Avrupa Borç Krizi” masaya yatırıldı
 

HABER MERKEZİ

Yurtdışı ve yurtiçinden geniş bir katılımla düzenlenen konferansta uluslararası alanda tanınmış Prof. Dr. Jean Pierre Allegret, Prof. Dr. Philippe Gilles ve Prof. Dr. Eleftherios Thalassînos, küresel kriz ve Avrupa borç krizi konularında görüşlerini anlattı.
Ayrıca konferansta Türkiye’nin önemli ekonomistlerinden Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sumru Altuğ, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Yetkiner, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Özatay, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necat Coşkun, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kıvılcım Metin Özcan, AB-Türkiye Delegasyonu Güray Vural ve Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nden  Fatoş Koç düzenlenen paneller de görüşlerini dile getirdiler.
Konferans çerçevesinde “Küresel krizin sebepleri, ABD subprime krizinden Avrupa borç krizine geçiş, krizlerin bulaşıcılığı, kriz yönetimi, küresel krize karşı alınan önlemler, kriz yönetiminde IMF gibi uluslararası kuruluşların rolü, krizlerin önceden tahmin edilerek önlenmesi, krizlerin ekonomi üzerindeki etkisi, Türkiye’nin iktisadi durumu, Finansal istikrar ve ekonomik büyüme, Avrupa Birliği’nin geleceği” konular uzman bilim  insanları tarafından tartışıldı.
Fransa Nanterre Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jean Pierre Allegret, Latin Amerika ülkelerinde ve Asya Ülkeleri’nde yaşanan ekonomik krizler gerçekleştikten 10 yıl sonra bile bu ülkelerin kriz sonrasında, önceki hallerine dönemediklerini söyledi.
90’lı ve 2000’li yılların önemli olduğunu ifade eden Allegret; “Bütün bu krizler esnasında gelişmekte olan piyasalar belli başlı 2 sorunla karşı karşıya gelmiştir. Bir tanesi nakit sermaye akışında ani kesintisi, diğer bir tanesi de ithalat taleplerinde azalma gerçekleşmiştir. Bu iki şok ile birlikte bu krizleri dönüştürme mekanizması ile birlikte finansal ve ticari kanal bir anda etkilenmişlerdir” dedi.
Allegret, burada yaptığı konuşmasına şu şekilde devam etti;
“Yüksek faizli kredi 2001 krizinden bu yana hepimizin bildiği üzere büyük bir finansal krizlerden bir tanesidir. Finansal krizlerin bir ülke üzerindeki etkileri sadece önemli olmakla kalmayıp aynı zamanda kalıcı etkilere de sahip olmaktadır. Rakamsal verilere bakacak olursak, Latin Amerika ülkelerinde 1980 yıllarında yaşanan krize işaret etmektedir. Aynı zamanda Asya Ülkeleri’nde 1997-1998 yıllarında yaşanan krizleri göstermektedir. Krizlerin gerçekleştiği zaman öncesinde ve sonrasında özel sermaye akışına ilişkin olarak değerlendirilmeleri ortaya koymaktadır. Kriz gerçekleştikten 10 yıl sonra bu ülkelerin kriz sonrası önceki hallerine dönemediklerini göstermektedir.
Finansal krizlerin uzun vadede bakıldığında küresel anlamda uzun soluklu hasarlara neden olduğunu görmekteyiz. Bu anlamda gelişmiş ülkelerde gerçekleşen herhangi bir finansal krizin gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine değineceğim. Burada 1990’lı yıllar ve 2000’li yıllar önemli.
Öncelikle bakıldığı zaman kriz finansal sektörde gelişmiş ülkelerde gerçekleşerek ortaya çıkmıştır. İkinci aşamada bu kriz bakıldığı zaman istisnai bir senkronizasyonun dünya seviyesinde gerçekleşmesine yönelik bir sorunda beraberinde gelmiştir.” 
‘Avrupa Borç Krizi’ temalı uluslararası konferansta birçok konu masaya yatırılırken 2 gün süren konferans dün sona erdi. (ue)

Okunma : 3943   Kategoriler : Ekonomi, Genel, Kırklareli, Yaşam   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.