Güncelleme: TSİ     25 Ocak 2022 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
BAŞYAZI


Yakup Kadri Ceylan’ı Hatırlamak…


Güncelleme : 08:47:00 TSİ  29.07.2015
BAŞYAZI
 

CANDAN ERÇETİN ve perküsyon ustası BURHAN ÖCAL Kırklarelili. Her ikisi de, ülke ve hatta dünya genelinde kendilerini ispatlamış isimler.
Bu önemli özelliklerinden ve Kırklareli ilinin adını, her isimleri anıldıkça duyurmaları ve tanıtıma katkıda bulunmaları nedeniyle, Kırklareli Belediyesi tarafından isimlerinin arzu ettikleri bir park veya caddeye verilmesi için karar alındı.
Her iki ünlü hemşehrimiz de, kendilerine bu bilgi ulaşmasına rağmen, bir zahmet yer bildiriminde bulunmadılar! Belki zaman harcamadılar. Belki de, ilgilerini çekmedi!
Kendisi için o kararı alarak, büyük jest yapan ve kendisini onore etmek isteyen Kırklareli Belediyesinin, Kakava için sahneye çıkması talebine de, yüksek bir fiyat çekti! Biz, kendisini hemşehri olarak görürken, kendisi memleketinin belediyesini /müşteri/ görmüştü!
Kavaklı’dan geçerken, gözüme Kırklareli Yem Fabrikası takıldı. Benim nazarımda o fabrika her zaman “YAKUP KADRİ CEYLAN YEM FABRİKASI” olarak kalmıştır. Merhum Yakup Kadri Ceylan, o fabrikanın kurtarılarak, bugünlere getirilmesini sağlamıştı. Gelgelelim, biz O’nun sayesinde kazandırılan bir fabrikanın isminde bile adını yaşatamadık!
Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü yaptığım yıllardı. Bizzat şahıs olarak binlerce imza toplamış ve kent merkezindeki bir park veya caddeye, Kırklareli’nin o vefalı evladının adının verilmesini talep etmiştim. İmzaları, bizzat belediye meclisine sunarak, sonucunu beklemiştim.
Elbette ki, Meclis’te dönemin Belediye Başkanlığı’nı elinde bulunduran parti bunu oylamış ve /siyasi/ bir karar ile de reddetmişti! Çünkü merhum, o meclisin çoğunluğuna sahip partinin görüşüne mensup değildi!
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunurken, Ankara’da milletvekillerinden çok daha faydası dokunmuştu hemşehrilerine. Ankara ‘ ya giden, ne işi olursa olsun ve hangi görüşten olursa olsun, mutlaka Yakup Kadri Ceylan ‘ ın kapısını çalardı.
Belki, Candan veya Burhan kadar ünlü değildi! Ama, en azından memleketine candandı! Vefalıydı. Kadirşinastı. İçinden çıkıp geldiği halkını unutmazdı…
Kırklareli Belediye meclisine sesleniyor ve diyorum ki; “Kırklareli’nin MARKA isimlerini onore etmek ve sahip çıkmak adına isimlerini yol ve parklara verelim. Ama, o kriterleri belirlerken de, öncelikle memleketlerine karşı samimi ve içten olanları belirleyelim!
Bana göre; Yakup Kadri Ceylan, o isimlerin belki de en önemlilerinden birisidir. Memlekette, çiçek böcek adı taşıyan o kadar lüzumsuz yer adı var ki, gelin hiç değilse birine Yakup Kadri Ceylan’ın adını vererek, örnek bir hamle başlatalım.
Bu, benim tamamen kişisel görüşümdür. Beni bağlar. Ancak; bunun gereğini yapmak bütün Kırklarelileri ve bu kentin belediye meclisini de bağlamalı!
Bırakın başka Candan‘ları! Bize, memleketine candan olanlar lazım!..
Anladınız siz onu…

Okunma : 2765   Kategoriler : Genel   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.