Güncelleme: TSİ     25 Ocak 2022 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Vize Kurtuluşu’nun 92. Yılını törenlerle kutladı

Vize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü törenlerle kutlandı


Güncelleme : 10:29:00 TSİ  05.11.2014
Vize Kurtuluşu’nun 92. Yılını törenlerle kutladı
 

Vize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Süleyman Arabacı, Belediye Başkanı Sedat Balkı, Çevre İlçe Belediye Başkanları, Daire Amirleri, Siyasi Parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Törende ilk olarak Atatürk Anıtına Çelenk konuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vize Avcılar, Atıcılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyeleri Kurtuluş gelinini Belediye Başkanı Sedat Balkı’ya teslim ettiler. Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı ve Kurtuluş Gelini ile birlikte okulların ve halkın bayramını kutladılar. Törende Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak şunları kaydetti; “Tarihe adını altın harflerle yazdırmış vize ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yılını kutlamak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bu onurlu gün hepimize kutlu olsun.
Bizlere bu cennet vatanı canlarını vererek miras bırakan başta büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehitlerimize tanrıdan rahmet diler, gazilerimize ve laik Türkiye cumhuriyetinin kahraman Türk silahlı kuvvetleri mensuplarına şahsım ve vize halkım adına şükranlarımı sunuyorum.
Kurtuluşumuzun 92. Yıldönümünü kutlarken, tarihi dokusuyla geçmişe ışık tutan güzel ilçemizin bu güne kadar gelen tarihinden kısaca bahsetmek istiyorum. Vizemizin tarihi, Traklar adı verilen kavimlerin m.ö. 3000-4000 yıllarında ilçemize yerleşmesi ile başlar. M.ö. 190-72 yıllarında Romalıların hâkimiyetinde kalan ilçemiz, daha sonra sırası ile doğu trakya krallığı ve Bizanslıların hâkimiyetinde kalmış, 1368 yılında lala şahin paşa tarafından Türklerin egemenliği altına alınmıştır.. Bundan sonra uzun yıllar Osmanlı imparatorluğu toprağı olan ilçemiz birçok savaş ve işgallerin ardından, 1 kasım 1922 tarihinde büyük asker Mustafa Kemal Atatürk ve askerleri tarafından esaretten kurtarılmış ve şanlı bayrağımız ilelebet dalgalanmak üzere göndere çekilmiştir. Yıldönümlerini kutladığımız, cumhuriyetin ilanı ve kurtuluş bayramı bizlere ve gelecek nesillere önemli mesajlar vermektedir. Ülkemiz bulunduğu coğrafya’da politik, stratejik ve ekonomik açıdan çok büyük önem taşımaktadır. Bu önemli özelliklerinden dolayı ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı uyanık ve tek yürek olmak zorundayız. Her karış toprağı şehitlerimizin kanları ile sulanmış, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımız, atalarımızın, dedelerimizin, askerlerimizin kanları ile bizlere bıraktığı kutsal emanetlerdir.
Sevgili öğrenciler, kıymetli gençler; geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğine yön veremezler. Geçmişinizde yaşananları çok iyi biliniz ki, bütün dünyanın yüzyılın lideri olarak kabul ettiği türkiye cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatma cesaretini gösterenlere verecek cevabınız olsun. Eğer geçmişimizi unutup kendimizi rahata kaptırırsak, o kötü günleri tekrar yaşamak zorunda kalabiliriz. Unutmamamız gereken çok önemli bir gerçek var ki o da başımızda her zaman bir Mustafa Kemal Atatürk bulamayacağımızdır. Bu nedenle onun ilkeleri doğrultusunda hareket etmeli ve bu ilkelerden hiç bir zaman ödün vermemeliyiz.
Bilimin ışığında aydınlık bir gelecek için, uygar dünyanın üretken bir üyesi olmak için, bayrağımız için, vatanımız için, çocuklarımız için, hep beraber el ele vererek çalışmak zorundayız.
Bu anlamlı günde, yürekleri vatan sevgisi dolu olan ve canlarını gözlerini kırpmadan veren şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, büyük asker, büyük insan, büyük devlet adamı, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygı ile eğiliyoruz.
Esaretten kurtuluşumuzun 92. Yıldönümünün kutlu olmasını diliyor, birlik ve bütünlüğümüze sahip çıkmayı, daha çok çalışmayı ve birbirimizi daha çok sevmeyi ümit ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Belediye Başkanı Sedat Balkı’nın konuşmasının ardından ilçede bulunan okulların öğrencileri de kurtuluş günü ile ilgili şiirlerini okudular. Daha sonra Atatürk İlk ve Ortaokulu öğrencileri hazırlanan dans gösterisi yapıldı ve kutlama programı sona erdi. Kurtuluş Bayramı nedeniyle daha önce planlanan Fener Alayı ve Konser Programı, Karaman Ermenek İlçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle iptal edildi. (Kadir Sinici)


Okunma : 2402   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Kültür Sanat   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.