Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2018 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Yüzde 99’luk kesimi, yüzde 1’lik kesim yüzünden unutmamak lazım”

* Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Mustafa Saymaz; “Suiistimallere biraz açık ama yapacak bir şey yok. Yüzde 1’lik bir kesim yüzünden yüzde 99’luk kesimi göz ardı edemeyiz” dedi.


Güncelleme : 09:43:00 TSİ  30.10.2010
“Yüzde 99’luk kesimi, yüzde 1’lik kesim yüzünden unutmamak lazım”
 


HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Mustafa Saymaz Aile Hekimliği’nde şuanda sevk zinciri olmadığını ifade ederek, Aile Hekimliği’ne gitmeden hastaların hastanelere gidebilme imkanlarının olduğunu belirtti.
Saymaz Aile Hekimliği’nin kötü bir yanı olmadığını mahalledeki bütün insanları tanıyacaklarını belirterek şunları kaydetti; “Hastaneye, acile, polikliniğe istedikleri birimlere her halükarda gidebilirler. Aile hekimliğinin şimdi şöyle bir güzel tarafı var. Aile hekimleri sadece belirli bir popülasyon için görev yapıyorlar. Bir aile hekimi 3 bin 500 kişilik bir mahalle içinde görev yapıyor ve o mahalledeki bütün insanları tanıyacak artık.
* “Avrupa’dan daha güzel uygulanıyor”
Yaklaşık 3 bin 500 4 bin civarında kişiye hitap ediyor ve 3 bin 500 kişinin, ailenin bütün fertlerinin ne hastalığı olduğunu, çocuklarının, gebe durumunu bizzat kendisi takip edecek. 3 bin 500 kişide kim varsa kendisi takip edeceği için bu çok güzel bir sistem. Çünkü insanlar artık başka başka hekime gitmeyecekler, bir hekim tarafından takip edilecekler ve yıllardır o aileyi takip etmiş olacak. Bundan 10 yıl sonra bile hastalığın sürecini de iyi bileceği için kişiyi bilgilendirme açısından çok güzel bir sistem. Aile Hekimliği Avrupa’da uygulanan bir sistemdir. Bu sistem Türkiye’de uyarlanmış ve Avrupa’dan daha güzel uygulanıyor. O bakımdan hastalarında hekimlere alışması, o hekimle sürekli diyalog içerisinde olması, yıllar içerisinde zamanla ağabey-abla-kardeş gibi olacaklar.
* “Kayıtlı olmadığı Aile Hekimi’ne müracaat edemez”
Aile Hekimi’ni beğenmeyenlerin Aile Hekimi’ni değiştirme hakkı var. Kendi istedikleri, ilgilendiklerini düşündükleri bir aile hekimini de her vatandaşımızın seçme hakları var. İstediği aile hekimine, hastaneye, müracaat edebilir ve ödemelerinde yine SGK karşılayacaktır.
Yalnız kayıtlı olmadığı Aile Hekimi’ne müracaat edemez. Şuan da sadece kendi kayıtlı oldukları aile hekimine müracaat edebilir. Eğer aile hekimini beğenmiyorsa, başka bir hekime müracaat ederek “Ben bundan sonra size muayene olmak istiyorum” dedikleri zaman o aile hekimi onu kabul etmek zorundadır.
* “Suiistimallere biraz açık ama yapacak bir şey yok”
Hangi mahallede ikamet ettiği önemli değil, istediği mahalledeki aile hekimliğini seçebilir. Fakat şöyle bir problem var bir aile hekimi en fazla 4 bin kayıtlı hastaya bakabilir. 4 binin üzerinde hastaya bakmalarını çok istemiyoruz, eğer ki fazla hasta ile ilgilenebiliyorsa ve bunu kabul ediyorsa hiçbir problem yok. 4 binin üzerinde kayıt almak istemiyorum deme haklarına sahipler. Bazen memnuniyetsiz insanlar var toplumda, suiistimallere biraz açık ama yapacak bir şey yok. Yüzde 1’lik bir kesim yüzünden yüzde 99’luk kesimi göz ardı edemeyiz. Gebeliğinden, bebekliğine, çocukluğuna, gençliğine ve yaşlılığına kadar bir aile hekiminin gözetimi altında kalır ve bu da çok güzel bir şeydir. Hekimlerimizde bu uygulamada biraz yeni daha 14 Haziran’da geçildi.
* “Aile Hekimleri ameliyat yapamaz”
Aile Hekimliği Pratisyenler’den ve Uzman Hekimler’den oluşuyor. Ortopedi Uzmanları’ndan, Göz Uzmanları’ndan, Kulak Burun Boğan Uzmanları’ndan Aile Hekimi olanlar var. Bizim ilimizde şuanda yok ama Bakanlığın ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün uygun görüşleri şeklinde Aile Hekimi olabilme imkanı var. Ameliyat yapabilme gibi bir bilinmişliği yok. Eğer öyle olsa bile hastaneye gidip orada ameliyat yapabilme gibi bir hakkı yok. Aile hekimi ameliyat yapamaz. Sadece bakar ve değerlendirir, daha sonrasında hastanedeki hekime yönlendirir ve orada ameliyatı olamaz. Aile hekimine değil de dahiliye muayene olmak isteyenlere şuanda bir sıkıntı yok. Halk arasında yanlış bir kanı var. Aile hekimliğine gidilmediği zaman hastaneye gidemezler diye.
Sevk zincirinin getirilmesi için Sağlık Bakanlığımızın çalışmaları var ve büyük bir ihtimal 2011 yılında hayata geçirilecek bir çalışma var. Hazırlanan taslağa göre şuanda bir şey yok ama 2011 yılı ortalarına doğru olabilir. Çünkü hastanelerde gereksiz yığılmalar var ve onları önlemek amacı ile bu uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalar var. Ben seni muayene edemem deme hakkına sahip değil, sadece kendi üzerine almama hakkına sahiptir.” (ue)
Okunma : 1300   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Sağlık   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.