Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2018 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Hasta Hakları Birimi öğrencileri bilgilendirdi

Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Toplantı Salonu’nda 21 Ekim 2010 Perşembe günü saat 15.00’te Anadolu Atatürk Lisesi 9. sınıf öğrencileri “Hasta Hakları ve Sorumlulukları” konusunda bilgilendirildi


Güncelleme : 09:35:00 TSİ  22.10.2010
Hasta Hakları Birimi öğrencileri bilgilendirdi
 

HABER MERKEZİ

Konferansa Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Mustafa Kemal Öztürk açılış konuşmasını yaparak başladı. Konuşmasında bu tür eğitimlerin veriliş sebebinin topluma Hasta Hakları bilgi bilincini yerleştirmek ve bu kültürü özümsetmek olduğunu dile getirdi. Hakkımızı bilelim haksız duruma düşmeyelim diyen Öztürk, Hasta Hakları ve Sorumlulukları hakkında ön bilgilere yer verdi. Öztürk, öğrencilerin Hasta Hakları ve Sorumlulukları konusunda sormuş oldukları sorulara cevap verdi. Daha sonra sözü Kırklareli Devlet Hastanesi B Blok Hasta Hakları Birim Sorumlusu Hülya Erdoğan’a bıraktı. Erdoğan yapmış olduğu bilgilendirmede Hakkımıza ve Sorumluluğumuza ciddi derece önem verilmesi gerektiğini bu kapsamda öğrenmemiz gereken şeyler olduğunu söyledi.
Erdoğan; “Bizler bilinçli hasta olarak haklarımızdan haberdar olursak tedaviye daha çabuk ulaşırız. Ayrıca bilinçli hasta olmanın özü toplum arasında bu bilinci yaymaktan geçer” dedi. Sözlerine Hasta Hakları ve Sorumluklarını anlatan şu ifadelerle devam etti;
“Kişiler kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı ve sağlıklı yaşam için verilen tavsiyelere uymalıdır. Kişi uygunsa kan verebilir ya da organ bağışında bulunabilir. Basit durumlarda kişiler kendi bakımlarını yapmalıdır.
Hasta; sağlık, sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerindeki değişiklikleri zamanında bildirmek durumundadır. Hasta sağlık karnesinin (Bağ-Kur, Yeşil Kart gibi) vizesini zamanında yaptırmak zorundadır.
Hasta; yakınlarını, daha önce geçirdiği hastalıkları, yatarak herhangi bir tedavi görüp görmediğini, eğer varsa halen kullandığı ilaçları ve tüm sağlığıyla ilgili bilgileri tam, eksiksiz vermelidir.
Hasta, başvurduğu sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uymalıdır. Sağlık Bakanlığı ve diğer Sosyal Güvenlik Kurumlarınca belirlenen sevk zincirine uymalıdır. Hastanın; tedavi, bakım ve rehabilitasyon süresince sağlık çalışanları ile işbirliği içinde olması beklenir. Hasta; randevulu hizmet veren bir sağlık tesisinden yararlanıyorsa, randevunun tarih ve saatine uyması ve değişiklikleri ilgili yere bildirmesi gerekir. Hastane personelinin, diğer hastaların ve ziyaretçilerinin haklarına saygı göstermelidir. Hastane malzemelerine verdiği zararları karşılamak zorundadır.
Hasta, tedavisi ve ilaçlarla ilgili tavsiyeleri dikkatle dinlemeli ve anlayamadığı yerleri sormalıdır. Hastanın, tedavisiyle ilgili önerilere uyum sağlayamama durumu söz konusu ise, bunu sağlık çalışanına bildirmesi gerekir. Hasta sağlık bakım ve taburculuk sonrası bakım planını beklendiği gibi doğru anlayıp anlamadığını belirtmesi gerekir. Hasta, uygulanacak tedaviyi reddetmesi veya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur.
* Hasta Hakları nelerdir?
İnsan, sadece insan olmasından dolayı doğuştan bazı hakları kazanarak dünyaya adımını atmaktadır. Hak kavramı evrensel bir kavramdır. Kısacası hak; ‘Hukuk kurallarının kişilere tanıdığı yetki’ olarak tanımlanabilir. İnsan Hakları ilk kez 1215 yılında İngiltere’de tanınmıştır. Resmi olarak 18. yüzyıl sonlarında Amerikan Haklar Bildirgesi ve 1789 Fransız İnsan ve Vatandaş Hakları Evrensel Bildirgesi yayımlanmıştır. Birleşmiş Milletlerin kurulmasıyla İnsan Hakları evrensel hale geldi. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi yayınlandı. Buna göre; herkesin özgür, onurlu, hakları bakımından eşit oldukları belirtilmektedir. İnsan haklarını kısaca, ‘tüm insanların her açıdan doğuştan eşit ve özgür olması’ diye tarif etmek mümkündür. Söz konusu bu özgürlük, başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmiştir. Çeşitli insan hakları bulunmaktadır. Hasta hakları da temel insan haklarından birisidir.
Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık tesisinde verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti vermekte olan hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye, seçme ve değiştirmeye hakkı vardır. Mahremiyet: Gizliliğe uygun ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır. Reddetme, durdurma ve Rıza: Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır. Güvenlik: Sağlık hizmetini güvenli bir ortamda almaya, Dini Vecibelerini Yerine Getirebilme: Sağlık tesisinin imkânları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde, dini vecibelerini yerine getirmeye hakkı vardır.
Saygı, itina ve ihtimam gösterilerek, güler yüzlü, nazik, şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlar sağlanmış, gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Adalet ve Hakkaniyet İlkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma. Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet alma hakkı vardır. Her türlü sağlık hizmetinin ve imkânının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü veya yazılı isteme hakkı vardır.
Sağlık tesislerince belirlenen usül ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye ve mevzuatın ve sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır. Müracaat, şikayet ve Dava Hakkı: Haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikayet ve dava hakkını kullanmaya hakkı vardır.” Diyerek programı sonlandırdı. (d.a.)
Okunma : 1169   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Sağlık   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.