Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2018 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Kapatılan veya hizmeti durdurulan tesis bulunmuyor”

* CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’in Ergene Nehri ile ilgili olarak verdiği soru önergesini cevaplayan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, nehrin kirlenmesine neden olan sanayi tesislerinden kapatılan veya hizmeti durdurulan tesis bulunmadığını belirtti.


Güncelleme : 09:26:00 TSİ  22.09.2010
“Kapatılan veya hizmeti durdurulan tesis bulunmuyor”
 


HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Trakya’nın çevre kirliliği bakımından en büyük sorunu olan Ergene Nehri’ndeki kirliliği TBMM’ye taşıdı. Dibek tarafından Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplaması istemi ile verilen soru önergesine şu cevaplar verildi:
“Soru-1: Ergene Nehri’nin kirlenmesine neden olan kaç sanayi tesisi tespit edilmiştir? Bu tesislerin kaç tanesine, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır? Bu tesislerden kapatılan veya hizmeti durdurulan var mıdır?
Cevap-1: Ergene Havzası’nda, 01.01.2007-15.07.2010 tarihleri arasında, gerçekleştirilen denetimler neticesine toplam 40 adet tesise 1 milyon 604 bin 316 TL idari para cezası uygulanmış olup, Bakanlığımızca kapatılan veya hizmeti durdurulan tesis bulunmamaktadır.
Soru-2: Saroz Körfezi’ni, Kırklareli ve Kayalıköy Barajları’nı tehdit etmeye başlayan Ergene Nehri Kirliliği konusunda Bakanlığınızın acil çözümleri nelerdir? Bu konu da 2009 ve 2010 yılında ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
Soru-4: Ergene'nin temizlenmesi için bir Arıtma Tesisi veya Atık Su Barajı yapımı planlamakta mıdır?
Cevap-2 ve 4: Havzadaki bütün alıcı ortamların birbirleriyle olan etkileşimlerinin incelenmesi maksadıyla, Ergene Havzası Havza Koruma Eylem Planı hazırlanmıştır. Eylem Planında Bölgenin coğrafik koşulları göz önüne alınarak, Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinin (AAT) münferit yapılması en uygun seçenek olarak ortaya çıkmıştır.
2007 yılında yürürlüğe giren, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA Programı altında Lüleburgaz Belediyesi için Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Projesi seçilmiştir. Bu proje kapsamında söz konusu belediye için Avrupa Birliği standartlarında Finansal ve Operasyonel Performans İyileştirme Değerlendirmesi (FOPIR), Master Plan, ÇED, Fizibilite Raporları, Tasarım Raporları hazırlanmış ve IPA başvuruları yapılmıştır. Tekirdağ ve Kırklareli illeri ise Nisan 2010-Ekim 2012 tarihleri arasında öngörülen yeni IPA Programı kapsamında olup, söz konusu iller için çalışmalar belirtilen tarihlerde proje kapsamında sürdürülecektir.
Ayrıca, Havzada Atıksu Eylem Planı hazırlanmıştır. Arıtma hizmeti verilen mevcut belediye sayısı bir olup, Atıksu Arıtma Tesisi ile hizmet verilen belediye sayısında 2010 ve 2012 yıllarında belirgin bir artış gözlenecektir. 2010 yılında 8 belediyeye, 2012 yılında 21 belediyeye arıtma hizmeti verilmesi hedeflenmektedir.
Soru-3: Ergene Nehri’nin kirli suyuyla tarım alanları çiftçiler tarafından sulanmaya devam edecek midir?
Cevap-3: Ergene Nehri sulama sahalarını sulamak Üzere; DSİ Genel Müdürlüğümüzce inşa edilen herhangi bir sulama tesisi bulunmamaktadır. Ergene Nehri sulama sahalarının bir kısmını sulamak amacıyla inşa edilen Çakmak Barajı’nın inşaatı halen devam etmektedir. Çakmak Barajı, Meriç Nehri’nden alınacak su ile doldurulacaktır. Çakmak Barajı’ndan sulanacak sulama sahasının revize planlama işi 10.04.2010 tarihinde ihale edilmiştir. 52 bin 200 hektar alanın sulanması planlanmaktadır. Ayrıca, mevcut barajlarımızdan, Ergene Nehri’ne sulama amaçlı su verilmemekte ve Bölge Müdürlüğümüzce Ergene Nehri’nden sulama yaptırılmamaktadır.” (s)
Okunma : 1137   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.