Güncelleme: TSİ     23 Nisan 2018 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Yaşar Cihangir Taekwondo’ya veda etti

Türk Taekwondosu’na damgasını vuran ve unutulmazlar hanesine adını yazdıran Milli Antrenörlerden Yaşar Cihangir aktif spor yaşantısını sonlandırdı.


Güncelleme : 09:19:00 TSİ  20.10.2010
Yaşar Cihangir Taekwondo’ya veda etti
 
  
HABER MERKEZİ

1986 Yılından bu yana Türk Taekwondosu’nun içinde bulunan Yaşar Cihangir 18 Ekim 2010 Pazartesi günü Kırklareli Taekwondo İl Temsilciliği’nden İstifa ederek 15 Ağustos 2007 tarihinde kuruculuğunu ve başkanlığını yaptığı Cihangir Taekwondo Spor Kulübü’nü 13 Ekim 2010 tarihinde kapatarak çok sevdiği Taekwondo Antrenörlüğü ve Kırklareli Taekwondo İl Temsilciliği’nden ayrıldı..
* Yaşar Cihangir kimdir?
1954 Edirne/Havsa doğumlu olup Kırklareli’de ikamet etmektedir. DSİ. Müdürlüğü’nden emeklidir. 2 kız babası olan Cuhangir ikide torun sahibidir. Yaşar Cihangir 1986 yılında kızını Taekwondo’ya başlatmak için gittiği salonda kızıyla birlikte Taekwondo’ya başladı. 1993 yılında Antrenör olarak sporcu yetiştirmeye başladı. Bu güne kadar kimseden para almadan amatörce kendini bu işe adayarak prensiplerinden taviz vermeden hep zorluklarla ve yokluklarla mücadele etti. Yaşar Cihangir İlk Türkiye Şampiyonu’nu 1994 yılında çıkardı aynı yıl Milli Takım’a bir sporcu verdi bu onu dahad a hırslandırdı ve Şampiyonluklar ardarda geldi. Şahsı adına kimseden bir şey istemedi sadece çok sevdiği çocukların spor yapması için ve Bayrağını seven Ülkesini seven bir Gençlik yetişmesi için çalıştı.
15.08.2007 Tarihinde Cihangir Taekwondo Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün aynı zamanda Başkanlığı ve Kırklareli İl Temsilciliği görevlerinde bulundu. Türkiye Taekwondo Federasyonu’nun çeşitli kurullarında görev yaptı. Milli Takım Antrenörlüğü görevlerinde de bulunan Yaşar Cihangir Milli Takımla İspanya ve Almanya’da Uluslar arası turnuvalarda Şampiyonluklar yaşadı.
* Yaşar Cihangir’in başarıları: 2 tane Dünya Şampiyonluğu, 2 tane Avrupa Şampiyonluğu, 2 tane Avrupa İkinciliği, 18 tane Milli Takımlar Düzeyinde Uluslar arası Derece, 76 tane Türkiye Şampiyonluğu, 1 tane Atatürk Kupası Türkiye İkinciliği, 1 tane Türkiye Kulüpler İkinciliği, Sayamadığımız Türkiye 2. ve 3.’lükleri, Milli Takıma 13 Sporcu verdi.
Yaşar Cihangir disiplini doğruluğu ve dürüstlüğü ile Taekwondo camiasında tanınmaktadır. Doğru bildiklerini her ortamda çekinmeden söyleyerek haksızlıklarla mücadele ederek kendini bu camiaya kabul ettirmiştir. Bu vasıflarıyla da bir çok yeni antrenöre örnek olmuştur. Hocamız Kırklareli’ne ilk Dünya Şampiyonluğunu getirerek unutulmazlar arasına girmiştir. Hiçbir maddi menfaat gözetmeksizin yıllardır Türk Taekwondosu’na ve Kırklareli’ne hizmet eden hocamız aynı zamanda  yardıma muhtaç sporcularının okul ve maç giderlerini karşılarken bunu asla reklam amacı yapmamıştır. Bunu yaparken de daima gizlilik içinde olmuştur. Taekwondo’dan ayrılması sonucunda kaybeden Kırklareli ve Türk Taekwondosu olmuştur. 
Yaşar Cihangir hocamız yaptığı açıklamasında; “Her şeyin bir başlangıcı ve sonu vardır. Bende yıllar önce şevkle istekle hırsla bu işe başladım yaptığım işi doğru yapma gayreti içerisinde oldum. Doğruluğumdan dürüstlüğümden disiplinimden taviz vermedim. Hep hakkı savundum hakkın yanında haksızlığın karşısında oldum. Doğru bildiğimi her ortamda çekinmeden söyledim sportif anlamda çok başarılar kazandım. Milli Takım Antrenörlüğü ile milli gururlar yaşadım. Yetiştirdiğim sporcularımla Dünya Avrupa ve Türkiye Şampiyonlukları yaşadım. Camia içerisinde gerçek dostlarım oldu. Ben her sezon başlangıcında sporcularıma bir söz veririm. Eğer o yıl içerisinde Türkiye Şampiyonaları’nda derece çıkaramazsam bu sporu bırakırım diye ve 2010 yılında Türkiye şampiyonalarında derece çıkaramadım. Hem sözümü yerine getirdim hem de artık bazı şeylerin bana heyecan vermediğini eski hırsımın ve azmimin kalmadığını hissettiğin an ayrılma planlarımı yapıp çok sevdiğim sporcularımı eski öğrencilerimden yeni antrenörlerden Savaş Ergin Kardeşime bırakma kararı verdim. Sporcularımla ilgilendiğim kadar kendi çocuklarımla ilgilenemedim. Bundan sonraki günlerimde torunlarımla ilgilenip emekliliğimi yaşamak istiyorum.
Geriye dönüp baktığımda Taekwondo’nun içinde olduğum süreçte çok güzel günlerim oldu Yaşadığım her olay çıktığım her maç bana tecrübe oldu. Bu tecrübelerimden faydalanmak isteyen Antrenör kardeşlerime yardımcı olmaya çalıştım. Daha önce Vize ilçesinde sporcu çalıştırmak isteyen Tevrat Bingöl kardeşime yardımcı olarak sporcu yetiştirmesinin önünü açarak ona bir fırsat verdim. Pınarhisar ilçemizde çalışmak isteyen Volkan Topçu kardeşime her türlü desteği vererek çalışmasını sağladım. Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerindeki salonlarımı malzemeleri ile birlikte hiç para almadan Yasin Nas kardeşime, Kırklareli’deki Salonumda çalıştırdığım 80 öğrencimi malzemeleri ile birlikte beş kuruş para almadan Kaynarca beldemizde sporcu çalıştıran eski öğrencim Savaş Ergin Kardeşime bırakarak genç hocaların önünü açtım. Sıkıştığı noktalarda dilimin döndüğünce gücümün yettiğince onlara yardımcı oldum.
Antrenörlük yaptığım süreçte Yurt içinden ve Yurt dışından bir çok transfer teklifi aldım. İyi sayılabilecek ücretler teklif edildi. Fakat ben hiçbirini kabul etmedim. Çünkü maddiyata hiç önem vermedim. Parayla pulla işim olmadı. Bazı sporcularımı hiçbir ücret almadan başka kulüplere verdim. Yeterki onlar hayatlarını kazansınlar bu benim için her şeyden daha önemliydi.
Gazeteniz aracılığıyla Taekwondo camiasına sesleniyorum. Herhangi bir sebeple görüşüp, konuştuğum veya selamlaştığım dostlarımdan, Hakem ve Antrenör arkadaşlarımdan ve benin üzerimde hakkı olan insanlardan haklarını helal etmelerini istiyorum. Bende tüm camiaya haklarımı helal ediyorum” dedi. 
Türk Taekwondosu’nun unutulmaz değerlerinden olan Yaşar Cihangir’in aktif spor yaşantısını sonlandırması büyük bir kayıptır. Uzun yıllar Taekwondo’ya hizmet eden bu değerli hocamızın kararına saygılıyız. Kendisine bundan sonraki yaşamında huzur ve mutluluklar diliyoruz. (s)

Okunma : 2064   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Spor   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.