Güncelleme: TSİ     25 Mayıs 2018 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Akaryakıt fiyatları, yerli ve yabancı tekellerin iki dudağının arasında”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi ile son yapılan zamlarla fiyatı 4 TL’nin üzerine çıkan Benzin’e yapılan zamların nedenlerini sordu.


Güncelleme : 09:51:00 TSİ  14.12.2010
“Akaryakıt fiyatları, yerli ve yabancı tekellerin iki dudağının arasında”
 

HABER MERKEZİ

Milletvekili Dibek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemi ile sunduğu soru önergesinde şunları kaydetti:    
“Peş peşe gelen iki zamla bu hafta 97 oktan Benzin’in litresi 4 liraya, 95 oktanın Benzin’in litresi 3,86 liraya, Motorin’in litresi 3,22 liraya, Otogaz’ın litresi ise 2,28 liraya yükselmiştir. Türkiye, Avrupa'da Euro bazında akaryakıtın en pahalı olduğu ve aynı zamanda akaryakıt ürünlerindeki verginin en yüksek olduğu ülkedir.
2005 yılına kadar Otomatik Fiyatlandırma Mekanizması (OFM) adı verilen bir sistemle belirlenen fiyatlar, bu tarihten sonra piyasaya hakim şirketler tarafından belirlenmeye başlanmıştır.
Sektörde önce Petrol Ofisi AŞ. (POAŞ) ile bir oyuncu olan devlet, piyasayı ve fiyat oluşumlarını doğrudan düzenleyebiliyordu. POAŞ'ın özelleştirilmesi sonrası sektörden çekilen devlet, 2005 yılına kadar rafineri şirketi TÜPRAŞ eliyle akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde yine söz sahibi idi. Ancak 2005 yılında OFM kaldırılarak fiyatların serbest bırakılmasından sonra akaryakıt fiyatları, sektördeki yerli ve yabancı tekellerin iki dudağının arasında bulunmaktadır.
Duruma el koyma yetkisi olan Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) da yalnızca 2009 yılında, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik sert açıklamalarından sonra devreye girmiştir.
Buna göre,
1- Akaryakıt dağıtım piyasasında dağıtım şirketi ve bayilerin kâr marjı benzinde litre başına yaklaşık 34 kuruş civarına çıkmış durumdadır. Bu rakam 2009'da EPDK'nın uyguladığı tavan fiyat sırasında 28 kuruşun altına indirilmişti. EPDK fiyatlara şimdi neden müdahale etmemektedir? Benzin fiyatlarının artışının önüne geçebilmek için tekrar OFM'ye geçmeyi düşünmekte misiniz?
2- Müdahale edilmemesi ya da müdahalede gecikilmesinin nedeni, hükümetin akaryakıttan aldığı yüksek tüketim vergileri midir?
3- TÜPRAŞ bir kamu şirketi iken rafineri ürün çıkış fiyatlarını kamuoyuna açıklamaktaydı. Tüpraş özelleştirildikten sonra, Tüpraş'ın fiyatları açık bir şekilde duyurması neden sağlanmamaktadır?
4- Devlet akaryakıtta ÖTV'li matrah üzerinden yüzde 18 KDV uygulamaktadır. Devlet verginin de vergisini almaya devam edecek midir?
5- Türkiye'nin benzin fiyatları kaç Euro/Cent'tir? Ülkemizde birim benzinden alınan toplam verginin oranı ne kadardır?
6- Avrupa Birliği üyesi ülkelerin her birinin, benzin fiyatları kaç Euro/Cent'tir? Bu ülkelerin her birinin birim benzinden aldıkları toplam verginin oranı ne kadardır?
7- Avrupa Birliği adayı ülkelerin her birinin, benzin fiyatları kaç Euro/Cent'tir? Bu ülkelerin her birinin birim benzinden aldıkları toplam verginin oranı ne kadardır?” (s)
Okunma : 1311   Kategoriler : Genel, Kırklareli   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.