Güncelleme: TSİ     25 Ocak 2022 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Türkiye’de Devrimci Yol hareketinin kurucusu Nasuh Mitap Kansere yenik düştü.

2013 yılı Mayıs ayından bu yana kanser tedavisi gören Devrimci Yol’un kurucusu Nasuh Mitap  3 Kasım 2014 akşamı hayatını  kaybetti.


Güncelleme : 10:32:00 TSİ  07.11.2014
Türkiye’de Devrimci Yol hareketinin kurucusu Nasuh Mitap Kansere yenik düştü.
 
  2013 yılı Mayıs ayından bu yana kanser tedavisi gören Devrimci Yol’un kurucusu Nasuh Mitap  3 Kasım 2014 akşamı hayatını  kaybetti.
Memleketi Kırklareli’de toprağa verilen  Nasuh Mitap için  ilk tören İstanbul Gaziosmanpaşa'da yapıldı. Mitap'ın cenazesi, hayatını kaybettiği Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden alınarak Gaziosmanpaşa Meydanı'na götürüldü. Kırklareli Belediyesi'ne ait cenaze arabasına konulan Mitap'ın tabutuna Dev-Yol Bayrağı sarıldı. Yürüyüş kortejinin başında Nasuh Mitap'ın oğlu ve kızı yer aldı. Burada Nasuh Mitap için anma töreni düzenlendi. Kanser tedavisi görürken yaşamını yitiren Mitap için düzenlenen tören de  yaklaşık 2 bin kişi toplandı. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş gibi isimler katıldı.
Anma töreninin ardından toplanan kalabalık bir süre yürüyüp cenazeyi Kırklareli'ne uğurladı. Nasuh Mitap'ın cenazesi  6 Kasım Perşembe günü Kırklareli'nde ikindi namazının ardından aile mezarlığına defnedildi.
Cenaze için sabah erken saatlerde Kırklareli Belediye Başkanlığı ekipleri, Devrimci Yol mensubu gençler  ve Nasuh Mitap’ın sevenleri Karaumur Caddesinde ki saat kulesinin bulunduğu alanda çadırlar kurarak dışarıdan gelen Mitap sevenlerine yemek ikramında bulundular. 
Devrimci Yol’un kurucusu Nasuh Mitap için çevre İl ve İlçelerden, İstanbul ve Ankara’dan çok sayıda insan Kırklareli’ne geldi. 
Cenazeye ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, DİSK eski Başkanı Rıdvan Budak, CHP İstanbul Milletvekili Halime Gökmen, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP’li belediye Meclis üyeleri, Kırklareli Belediyesi birim Müdürleri, Belediye çalışanları, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Babaeski İlçe Başkanı  Fikri Karaca, eski MHP Belediye Başkanı ve  daha sonra Ak Partiden Belediye Başkan adayı olan Cengiz Bağdan, Numan Kurtulmuş ile birlikte Has partiden Ak partiye geçen Hikmet Yıldırım,  bir grup Üniversiteli Devrimci Yol üyesi genç, Nasuh Mitap’ın eşi Fatoş Mitap, oğlu  Avukat Ertan Mitap, kız kardeşi Hatice İmre, erkek kardeşi Hayrettin Mitap, Ağabeyi merhum Hasan Mitap’ın oğlu Özgür Mitap ve kızı Özlem Kırmızıtaş ve katıldı. 
Karaumur meydanında toplanan kalabalık ikindi namazının okunması ile Hızırbey camiine geldi. Cami bahçesi ve cami dışını dolduran kalabalığa rağmen Nasuh Mitap’ın cenazesini  çevreyi dolduranlar değil, cemaatten az sayıda insan kıldı.
Nasuh Mitap’ın tabutu cenaze aracına konulmadı ve şehir mezarlığına kadar omuzlarda taşındı.   Cenaze namazı sonrası açılan pankartklar  ve “ Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş.”, “Kahrolsun faşizm. “ , “Tek yol devrim.” Sloganları  ve alkışlarla şehir  mezarlığına getirilen Nasuh Mitap’ın naaşı aile mezarlığında toprağa verildi. 
Cenaze sonrası oğlu Av.Ertan Mitap’a, Nasuh Mitap nasıl bir babaydı? diye sorduğumuz soruya Ertan Mitap; “ O benim kahramanımdı. Gurur duyduğum bir kahraman. O benim için dünyanın en iyi babasıydı.”  dedi. 
Kırklareli Belediye Başkanı M.Siyam Kesimoğlu’da Nasuh Mitap için; “Devrimci Yol hareketinin liderlerinden, Mülkiyeli Ağabeyim Nasuh Mitap, bir süredir yoğun bakımda tedavi gördüğü Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
Mücadelesi ve alçak gönüllülüğüyle devrimcilerin önderlerinden biri olmasının yanında, Ağabey'i de olmayı başaran Nasuh Mitap’ı Kırklareli'de sonsuzluğa uğurladık. Kırklareli Belediyesi olarak ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
Tarih kendisini, onurlu bir halk direnişini örgütleyen yürekli ve kahraman bir insan olarak yazacaktır.” dedi.

Nasuh Mitap kimdir?
Dev-Genç’ten THKP/C’ye, Devrimci Gençlik’ten Devrimci Yol’a önemli görevler üstlenen Nasuh Mitap, 1947 yılında Kırklareli’de doğdu. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okudu ve kısa  süre içerisinde Dev-Genç ile birlikte devrimci mücadele saflarına katıldı. Fakülte içerisinde Hüseyin Cevahir ile yakın bir ilişki kurduktan sonra, THKP/C içerisinde yer aldı. Daha sonra THKP/C kadrolarından ayrışarak Devrimci Gençlik dergisi üzerinden Devrimci Yol hareketinin tohumlarını attı. Mitap, Devrimci Yol’un bir siyasal harekete dönüşebilme süreçlerinde önemli rol aldı. 12 Eylül askeri darbesi ile birlikte tutuklanan ve yoğun işkenceli sorguların ardından Devrimci Yol ana Davası’nda idam istemiyle yargılanan Mitap, 11 yıl hapishanede kaldı. Gülcan Kutlu-Kadir Sinici-Berkay Çamlı

Okunma : 3522   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset, Yaşam   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Kırklareli Web Tasarım  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.