Güncelleme: TSİ     13 Mayıs 2021 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Millet destekliyor, biz tırtıklıyoruz”

Saadet Partisi (SP) Kırklareli İl Başkanı Murat Hızır yaptığı yazılı açıklamasında; TMO’nun buğday alımlarında hesap işletim ücreti alınmayacağını açıklamasına rağmen bazı bankaların hesap işletim ücreti aldığını belirterek şunları kaydetti:


Güncelleme : 09:18:00 TSİ  23.10.2009
“Millet destekliyor, biz tırtıklıyoruz”
 


HABER MERKEZİ
Saadet Partisi (SP) Kırklareli İl Başkanı Murat Hızır yaptığı yazılı açıklamasında; TMO’nun buğday alımlarında hesap işletim ücreti alınmayacağını açıklamasına rağmen bazı bankaların hesap işletim ücreti aldığını belirterek şunları kaydetti:
“Hasat sezonu bitti çiftçinin dertleri bitmedi. TMO buğday alımlarında 11 banka ile anlaşarak çiftçi ödeme sistemi geliştirdi. Bu sözleşmelerde çiftçiden herhangi bir kesinti yapılmayacağı belirtilmiştir. TMO internet sitesinde ilgili genelge halen durmaktadır.
Çiftçi arkadaşlarla yaptığımız görüşmelerde kendilerinden hesap işletim ücreti adı altında değişik miktarlarda paralar alındığını öğrendik. Dekontlarda bu durum açıkça belli oluyor. Hem de 2 kez buğday getirip döktüyse veya 3 kez döktüyse hepsi için ayrı ayrı kesinti yapılmış.
Banka müşteri ilişkileri çerçevesinde hesap işleri normal karşılanabilir ancak  ortada çiftçi için özel olarak yapılmış bir anlaşma var ve bu anlaşmaya göre hiçbir şekilde hesaplardan ücret alınmayacağı, kesinti yapılmayacağı belirlenmiş olmasına rağmen bu yapıldı. İlave olarak ise kimi hesaplardan anladığımıza göre bakiyeler  - (eksi ) 5 TL den başlatılarak çiftçi sanki borçluymuş gibi gösterilerek kesinti yapılmıştır.
Bunlara da ilave olarak geçici tesis edilmiş olan ajans bölgelerinde %2 hizmet bedeli adı altında üründen kesinti yapıldığı görülmüştür. Kırklareli’ndeki çiftçi kardeşimiz ile Pınarhisar’daki çiftçi kardeşimiz arasında ne fark varda birinden kesinti yapılırken diğerinden yapılmıyor. Devletin memuru aynı memur, devletin tesisi aynı tesis ama burası geçici alım bölgesi burada kesinti var? Olacak iş mi?
Avrupa Birliği 50 milyar avrodan fazla çiftçisini destekliyor. ABD ise 75 milyar dolardan fazla bir destek vermekte, işsizlik seviyesinin bu kadar yüksek olduğu ülkemizde hele hele bu zamanda tarımın desteklenmemesi, alternatif ürünlerin değerlendirilmemesi düşündürücü.
 Kırklareli ve çevresi iyi bir toprağa sahip ve sulama imkanları ikinci ürün ekimi için müsait son zamanlarda bu çevrede mısır ekimi büyük hızla artıyor. Mısır tarladan belli bir nem oranında hasat edilir. Bunu fabrikanın işleyebilmesi için nem oranının düşürülmesi gerekir buda kurutma tesisini gerektirir.  Bu kurutma tesislerinin TMO elinde başka vilayetlerde ve atıl vaziyette bulunduğunu tespit ettik. Bu tesisler ilimize getirilip çiftçimizin hizmetine sunulmalıdır. Eğer böyle olursa ikinci ürün ekimi, ürün verimi ve doğal olarak hayat standardı yükselir.
Artık çiftçi garip bir duruma düştü / düşürüldü!. Milletimizi besleyen bu kesimin sırtından artık inelim. Ufak ufak olsa da tırtıklamayı bırakalım. Tarım konusu ciddi konudur. Artık savaşlar gıda ve su zeminine dayandırılıyor. Bu konular stratejik ve hayati öneme sahip konulardır. Geç kalıyoruz daha da geç kalırsak aç kalırız.” (s)

 

Okunma : 911   Kategoriler : Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.