Güncelleme: TSİ     14 Mayıs 2021 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Ve yemin ettiler

* 24. Dönem Milletvekillerinin and içme töreninde, boykot ederek yemin etmeyen CHP Milletvekilleri yapılan mutabakat ile 11 Temmuz 2011 Pazartesi günü yemin etti.


Güncelleme : 09:10:00 TSİ  12.07.2011
Ve yemin ettiler
 HABER MERKEZİ
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 28 Haziran 2011 Salı günü 24. dönem Milletvekillerinin and içme töreninde, Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri boykot ederek yemin etmemişti.
Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın CHP’den milletvekili seçilmesine rağmen tutukluluğunun devam etmesi üzerine boykot ederek yemin etmeyen CHP Milletvekilleri 11 Temmuz’da kürsüye çıkarak tek tek and içtiler.
Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri, Meclis’te yaşanan “Yemin Krizini” ele almak üzere 11 Temmuz 2011 Pazartesi günü sabah saatlerinde bir araya geldi. Görüşmeye AK Parti'den Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, CHP'den Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın katıldı.
Görüşmede iki heyet ortak bir mutabakat metni üzerinde çalıştı ve bu taslak metin AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayına sunuldu. Yapılan mutabakat metni şu şekilde;
“Siyaset kurumu için sorunların gündeme getirileceği, tartışılacağı, değerlendirileceği ve çözüm bulunacağı yegâne ortam TBMM'dir. Siyasi partiler sorunların çözümü için TBMM zemininde olmalıdır
Milletvekilleri milletimizin kendilerine verdiği onurlu görevi yerine getirmek için TBMM'de olmalı. Yüzde 95 oranında seçim temsili gösteren Meclisimiz tüm partilerimiz için ortak bir zemin oluşturmaktadır. Bu zemin aynı zamanda yeni bir anayasa için de zemin olmalıdır.
Siyasi sorunların çözümü için yegâne ortam TBMM'dir.
Tüm yasalar özgürlükleri genişletici bir şekilde yorumlanmalıdır”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun taslak metne onay vermesiyle yemin krizi çözüldü.
CHP ve AK Parti'nin mutabakata varmasından ve CHP’lilerin yemin etme kararından sonra Başbakan Erdoğan gelişmeleri “Hayırlı oldu” şeklinde yorumlarken; “Beklentimiz buydu, hayırlı oldu. Aklıselimle hareket edilince her şey oluyor” dedi.
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Heyeti ile birlikte Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da olmasından dolayı yemin edemezken TBMM’de yapılacak olan ilk mecliste yemin edeceği bildirdi.
* Dibek, kürsüye çıkarak yemin etti
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda boykot ederek yemin etmeyen CHP’li vekiller için düzenlenen yemin töreni saat 15.00’da başladı. 
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, kürsüye davet edildi. Kürsüye çıkan Milletvekilleri Kesimoğlu ve Dibek; “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; Hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; Toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; Büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” dedi. (ue)

Okunma : 1615   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.