Güncelleme: TSİ     16 Mayıs 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Anayasa değişikliğine 'Evet', AKP iktidarına 'Hayır'

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Lüleburgaz İlçe Başkanı Nevzat Dalgıç, Anayasa değişikliği paketinin yetersizliğine ve olumsuzluklarına karşın 12 Eylül 2010’da yapılacak olan referandumda “Evet” oyu vereceklerini açıkladı.


Güncelleme : 09:28:00 TSİ  23.07.2010
Anayasa değişikliğine 'Evet', AKP iktidarına 'Hayır'
 

 

HABER MERKEZİ

Dalgıç, geçtiğimiz Cumartesi günü toplanan  EDP Parti Meclisi tarafından alınan kararda da belirtildiği gibi, AKP’nin hazırladığı ve Meclis’teki görüşmelerden sonra referanduma sunulan değişiklik paketinin eşitlikçi, demokratik, özgürlükçü bir Anayasa ihtiyacının güncelliğini ortadan kaldırmadığını, bu değişiklik paketinin de vesayetçi ve otoriter rejimin dayanaklarından ve temel özelliklerinden gerçek anlamda kurtulma niteliğini taşımadığını söyledi. Dalgıç, değişikliklerin sınırlı bir iyileşmeye yol açtığını ifade etti.
AKP’nin Anayasa değişikliğine ilişkin toplumun farklı kesimlerinden gelen önerileri dikkate almadığını, “Ben yaptım oldu” mantığıyla hareket ettiğini dile getiren Dalgıç; “Referanduma sunulan bu tasarının hazırlanış tarzı bile AKP'nin yalnızca ‘kendine demokrat’ zihniyetinin en önemli göstergesidir. AKP, bu tarzıyla bir kez daha demokratik bir politik kültürü içselleştiremediğini göstermiştir” dedi.
Değişiklik paketinin, var olan sorunlara dair köklü değişiklikler getirmediğini, anayasal vatandaşlık, anadil eğitimi, zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı ya da kamu çalışanlarının grev hakkı gibi konularda herhangi bir reform içermediğini belirten Dalgıç, AKP’nin “Kendi sorunlu zihniyetindeki prangalar nedeniyle” bu konularda adım atmadığını ifade etti.
Dalgıç, “Vesayetçi güçlerin ve statükonun”, en küçük değişim adımını bile engellemeye yönelik tutumlarının asla kabul edilemeyeceğini de kaydederek; “Referandumda ‘hayır’ tutumunu almak eksik ve yetersiz de olsa, yapılan bu iyileştirmelerden toplumumuzu mahrum bırakmak ve darbecilerin hazırladığı 1982 Anayasa’sına dolaylı da olsa ‘evet’ demek anlamına gelecektir” diye konuştu.
Dalgıç, tüm olumsuzluklara ve yetersizliklerine rağmen değişiklik  paketinin asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanabilmesi, 12 Eylül’ün suçlularının yargılanmasını engelleyen Geçici 15. Madde’nin kaldırılması, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı, HSYK’nın ve Askeri Şura’nın bazı kararlarına karşı yargı yolunun açılması gibi “reform adımlarını” içermesinden ötürü, EDP’nin referanduma sunulan Anayasa değişiklik teklifine “evet”, bunu hazırlayan AKP iktidarına “hayır” dediğini açıkladı.
Bu değişikliklerin yetersiz olduğunu, 12 Eylül Anayasası’nın tümden değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Dalgıç; “Türkiye toplumu, özgürlükçü, demokratik ve sosyal bir sivil anayasayı hak ediyor. Bunu yapabilmek için EDP, toplumsal muhalefet örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sendikalar, yurttaş girişimleri ve siyasi partiler ile birlikte mücadeleyi sürdürecektir. Türkiye toplumu bu özellikleri taşıyan bir anayasaya er ya da geç ulaşacaktır” diye konuştu.

 

Okunma : 1195   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
yasin   Gönderme Zamanı : 29.07.2010 03:32:36
Ne yapmak istediğnizi anlamakta zoluk çekiyorum HOCA efendi ABD den buyurdu demekki

Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.