Güncelleme: TSİ     11 Mayıs 2021 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
CHP Babaeski İlçe Seçimi’nde demokrasi hakimdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Babaeski İlçe Kongresi Kapalı Tansa Düğün Salonu’nda 14 Nisan 2012 Cumartesi günü yapıldı. Divan Heyeti;  Başkan Manisa Milletvekili Hasan Özen, Başkan Yardımcıları Hayati Dağlıoğlu ve Ersay Doğan’dan oluştu.


Güncelleme : 09:12:00 TSİ  16.04.2012
CHP Babaeski İlçe Seçimi’nde demokrasi hakimdi
 

Haber-Yorum: Özkan Başaran

Kırklareli Milletvekilleri PM Üyesi Av. Turgut Dibek ve Mehmet Kesimoğlu başta olmak üzere, Eski Kırklareli Milletvekili Yavuz Altınorak, İl Başkanı İhsan Kazan, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Kırklareli ilçelerinin partili Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Delegeler ve partililerden oluşan yoğun bir katılım gözlendi.,
Gazetemiz Babaeski Temsilcisi Özkan Başaran’ın gözlemlediği Kongre’de hoşgörü ve barış havası içinde tam bir demokrasi şöleni yaşandı. Türkiye’ye örnek gösterilecek CHP Babaeski Örgütü siyaset bilimine tez olacak kadar çağdaş ve uygar bir demokrasi sınavı verdi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Divan Başkanı’nın oylamaya sunmasıyla listelerin blok olarak seçime girmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Faaliyet Raporu Parti Saymanı Seher Sezgin tarafından salona okundu. Eski yönetimin faaliyet raporu sunulan oylamada delegelerin oy çokluğunu işaret etmeleriyle kabul edilerek aklanmış oldu.
Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı CHP Katranca Köyü Delegesi Sayın Sayın gerçekleştirdi. “Alpullu Şeker Fabrikasında çalışma arkadaşım olan Babaeski’nin Emin Çölaşan’ı bir gazeteci var. O hiçbir zaman CHP’li olamaz. Gazetecilik de öyle olmaz. Partimizin toplantılarında ona sır vermeyin. Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak ile yaptığı radyo programında neredeyse radyoyu basacaktım” deyince salondan alkışlar geldi. İyi bir CHP’li olarak bilinen CHP Katranca Köyü Delegesi Sayın Sayın partisinin ve tarım kesiminin çeşitli toplantılarında sık sık söz alarak cesur bir şekilde tabanın sesini dillendiriyor. 
İl Genel Meclis Üyesi Alaattin Ergin yaptı. Geleceğin Milletvekili gözüyle bakılan CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Turabi Kayan’ın konuşması dikkatle dinlendi ve büyük alkış aldı. Eski İl Genel Meclis Başkanı Tuna Soykan da bir konuşma yaptı.
Bu konuşmalardan sonra kürsüye gelen Eski CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Vekil Turgut Dibek’in gözünün içine bakarak bir toplantıya katılmadığı için görevden alınmasının büyük bir haksızlık olduğunu dile getirdi. Konuşmasının sonunda İl Başkanlığı’na adaylığını açıklayınca ıslık sesleriyle yükselen alkışlar dakikalarca susmadı.
Önceki Belediye Başkanı Haluk Tezsezer’in olağanüstü konuşması ise güne damgasını vurdu. Kongre sürecinde Başkan Hacı’nın telefonlarla ve değişik yollarla delegeyi tehdit ettiğini vurgulayan Tezsezer, 3 yıllık iktidar döneminde suların ve yolların olumsuz durumunu sert bir dille eleştirdi. Başkan Hacı’nın kendi dönemindeki icraatları sürekli eleştirilmesini çok yanlış bulduğunu söyleyen Tezsezer, benim Belediye Meclis Üyemdi. Aynı icraatlarda kendisinin de imzası var dedi. Silivri’de bulunan CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ı döneminde Festivale davet ettiğini de hatırlatan Önceki Başkan Tezsezer, Mustafa Balbay’ı yargılayan savcılara Başkan Hacı’nın Tansa’da yemek vermesini de eleştirdi. 2 yıl sonra yapılacak Belediye Başkanlığı Seçimleri’nde CHP’nin yaşayacağı bir zafiyetin sorumluluğunun oy kullanacak delegelerin omuzlarında olacağını hatırlatarak Pırıl pırıl Genç aday Özgür Onat’a destek isteyerek konuşmasını sonlandıran önceki Başkan Av. Haluk Tezsezer büyük alkışlar aldı. Birçok CHP’linin yanına giderek yaptığı konuşmayı tebrik etmesi de önceki Başkan Tezsezer’in siyasi meydanlara mı iniyor? Yorumlarına sebep oldu.
Tezesezer’den sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Tezsezer’i hedef alan çok sert bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Hacı’nın konuşmasının altı çizilecek bölümlerinde büyük bir oy desteği ile Belediye Başkanı olduğunu, kilometrelerce parke taş yol yaptığını, 50 trilyonluk alt yapı yatırımı için borçlandığını, yeni su kuyuları ve su şebekesi gibi altına girilmesi ağır işlere cesaretle girildiğini söyledi. “Ancak Haluk beye Eyfel Kulesi’ni Babaeski’ye getireceğim deseniz beğendiremezsiniz. Ağzınızla kuş tutsanız; “Eliyle tutamadı ağzıyla tuttu” der yine beğenmez, Siz 50 trilyon yatırıma neden cesaret edemediniz Haluk bey? Dönemizde yaptığınız en büyük projeniz 240 milyar. Bulgaristan’a git, geri dön. Temizlik Firması’ndan Audi iste. Haluk bey’in zamanında 124 milyar çöp bedeli 1 ayda ödeniyordu. Biz Belediye olarak yapıyoruz. Bir ayda 57 milyar harcıyoruz. Benim sığınacağım CHP’dir Beni meydanlar getirdi meydanlar götürür. Ben önümüzdeki dönem de Belediye Başkanı Adayıyım” diyerek sözlerini bitiren Başkan Hacı’yı Belediye çalışanlarından oluşan bir genç grup sloganlar atarak tempolu bir şekilde alkışladı.
Daha sonra kürsüye Gelen Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, İlçe Kongreleri’ndeki kalıplaşmış konuşmasının bir kopyasını da Babaeski’de tekrarladı. Vekillik Seçimleri’nde meydan konuşmalarındaki ezberlenen “Kabak ağacı” fıkrasını da her nedense kongrelerde tekrarlamadı.
CHP PM Üyesi Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek kürsüye konuşmasını yapmaya gelince bir kısım partili ve delege salonu boşalttı. Yarım salonla konuşmasına devam eden Vekil Dibek, aynı Partinin Belediye Başkanları’nın birbirini eleştirmelerini çok yanlış bulduğunu vurguladı. Belediye Başkanları’nın parti işlerine müdahalesinin yanlış olduğunu da Kemal Anadol’dan bir anısıyla anlattı. Vekil Dibek’in Sık sık Eski İl Başkanı Tuna Soykan’ı tastikleyen konuşması da salondaki katılımcıların İl Başkanı olarak Tuna Bey’i mi düşünüyor şeklinde yorumlandı Vekil Dibek’in konuşması vurgulu ses tonu ve diksiyonu çok nitelikli ve yapıcıydı.
Son olarak kürsüye İlçe Başkanı Adayları geldi. Hasan Ali Eren, gerçekleştirdiği konuşmasının altı çizilecek bölümlerinde şöyle dedi; 
“Sayın Divan, Sayın Milletvekillerim, İl Başkanım, İlçe Başkanlarım, Belediye Başkanlarım, Delege arkadaşlarım, basınımızın değerli temsilcileri, CHP’liler, değerli misafirler.
Çalışma raporumuzu az önce sizlere sundum. Bu defa izninizle genel bir değerlendirme yapmak istiyorum.
Bu çalışmalara hangi felsefi-sosyal ve ahlaki bakış açılarından ulaştığımıza ve geleceği nasıl değerlendirdiğimize gelince; Bugün bu ilçede söz söyleme gücü olan siyasi liderlik Montein'in şu sözünü dikkatli değerlendirmelidir.
“Hedefi belli olmayan gemiye hiç bir rüzgar fayda edemez”
CHP’nin her daim kendisini sorgulaması ve yenileşmeye devam etmesi toplumun beklentisidir. Ama CHP’nin her ifade edilirken "Yeni CHP" diye adlandırılması da kabul edilemez. CHP öyle ya da böyle, modern olanı bu toplumla tanıştırmış olanların partisidir. Partinin ismini değiştirerek toplumu değiştirmeyi öngörmeden önce kendimizi değiştirebilmeliyiz.
Verdiğimiz emeğin, gösterdiğimiz sabrın ve bir disiplin içinde beklemesini bilmemiz ile vefa duygumuz, tutkumuz, ideolojimiz ve cumhuriyet halk partisi entelektüel derinliği ile halkın ve örgütümüzün teveccühünün yattığının bilinmesini isterim. İlçe halkımız için, başaracağımızı yoğun olarak hissettiğim bir hayalim var. Yeraltı ve yerüstü yatırımları tamamlanmış, yeşil bir çevreye sahip, sosyal ilişkileri daha gelişmiş, daha nitelikli eğitim almış, işsiz gençlerin sayısının azaldığı, gelecek kuşağımızla birlikte umutlu ve mutlu yaşayabileceğimiz bir Babaeski yaratmak. Belediye Başkanlarımız, Abdullah Hacı, Şükrü Çölgeçen, Ahmet Durgun ile elele bunu başaracağımıza inancım tamdır. Bugün burada görev vereceğiniz arkadaşlarınız sizin aynadaki yansımalarınızdır ve üç önemli seçim yöneteceklerdir. Yerel Seçim, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi. Yükleri ve sorumlulukları ağırdır. Ama bunun için bu örgütün yeterli tecrübesi vardır. İnanıyorum ki örgütümün her bir üyesi kendilerine yardımcı olacaklardır. Parti içi siyasi yarış bugün burada sona erecek, kongre sona erdiğinde seçilen arkadaşlarımızın önünde ceketimizi ilikleyip, kendilerini kutlayıp verecekleri her türlü göreve hazır olduğumuzu ifade edeceğiz.. Böyle davrandığımız da partimiz daha da büyüyecektir. İlçe kongresinin değerli delegeleri; ünlü filozof eflatun " devlet " adlı çalışmasında; siyaseti: bilgi ile güçlü liderliğin erdemli bir şekilde birleştirilmesi olarak tarif eder. Öğrencisi Aristo da; yönetilenin Yöneteni seçme, değiştirme, yönetime katılma hakları olduğu zaman siyasetin mükemmele yakın olabileceğini ifade eder. Çıkılacak yol bazen çılgınca ve onurludur. Bu yol mutlaka kurulacak! Son olarak; "Sevdiğin kadar sevilirsin." ben sizleri çok seviyorum, inanıyorum ki sizler de beni çok seviyorsunuzdur. Daha fazla özgürlük, daha fazla adalet, herkese her alanda eşitlik umuduyla, hepinize en içten, en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Teşekkür ediyorum. 
Daha sonra da kürsüye Genç aday Özgür Onat gelerek kırsal kesimdeki delegelerin köylerine gitmek için acele ettiğini kaydederek kısa bir konuşma yaptı. Kimsenin adayı olmadığını ve CHP’nin adayı olduğunu belirterek, listesindeki isimleri tek tek tanıttı.
Konuşmalar bittikten sonra seçime geçildi. Yüksek bir katılımın gözlendiği seçimde, 183 oy alan Hasan Ali Eren listesi beklendiği gibi seçimi kazandı. 75 oy alarak siyasete genç filiz olarak başlayan Özgür Onat ise seçimi kaybetmedi. Çünkü Özgür Onat Listesi’ne bile oy verenler; “Aslında sen kaybetmedin, tam aksine kazandın. Sen esasında Belediye Başkanı ve Vekil Kesimoğlu ile yarıştın. Bütün güçlere karşı tek başına ve yüreklice çarpıştın. CHP’nin Babaeski’deki lideri sen olacaksın devam Özgür bırakma yanındayız, seninleyiz” diyerek genç adaya büyük bir cesaret verdiler.
Seçim sonuçlarından sonra Özgür Onat Kazanan Hasan Ali Eren’i tebrik ederek başarılar diledi. “Partimiz için omuz omuza çalışacağız. Parti içi yarış bitti CHP Kazandı” diyerek salondaki partililerin de sevgi ve sempatisini kazandı.

Okunma : 1738   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.