Güncelleme: TSİ     16 Mayıs 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Daha özgür daha demokratik Türkiye için “Evet” demeliyiz”


* Adalet ve Kalkın Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından verilen İftar Yemeği’ne yoğun bir katılım oldu. AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, daha özgür daha demokratik bir Türkiye için herkesi sandığa gitmeye davet etti.


Güncelleme : 09:34:00 TSİ  07.09.2010
“Daha özgür daha demokratik Türkiye için “Evet” demeliyiz”
 
                                    
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından 05 Eylül 2010 Pazar günü Paşa Kafe’de verilen İftar Yemeği’ne; AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Yurdaer Ulus, Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, Kadın kolları Başkanı Hazel Yolgiden, AK Parti Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Erbil Doğan, Belediye Başkanları, İl Genel  Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri başta olmak üzere bin 500 civarında katılım gerçekleşti.
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Yurdaer Ulus, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı ve Yönetim Kurulu Üyeleri İftar Yemeği’ne gelenleri kapıda karşılayarak tek tek ilgilenerek hal ve hatırlarını sordular.
Akşam ezanının okunup, iftar topunun atılması ile birlikte Kuru Fasulye, Pilav, Taktlı ve Ayran’dan oluşan menü afiyetle yenildi. Abdullah Sarı tarafından Yemek ve Şükür Duası yapıldı.
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Yurdaer Ulus yaptığı konuşmasında, İftar Yemeği’nin bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ne denk geldiğini belirterek tüm katılımcıların Kadir Gecesi’ni kutlayarak, katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Tüm katılımcılara teşekkür ederek, Kadir Geceleri’ni kutlayan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK) Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ise 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişiklik Paketi Referandumu’nda sunulan 26 madde hakkında vatandaşı neye “Evet” diyecekleri konusunda bilgilendirmelere devam ettiklerini ve son geceye kadarda devam edeceklerini söyledi.
Milletvekili Sarıçam, bu oylamanın muhalefet partileri tarafından vatandaşa Genel Seçim havasında lanse ettirildiğine dikkat çekti. 12 Eylül’de yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumu’nun sadece anayasa maddelerinde halkın yararına olacak değişikliklerin oylanacağını ifade eden Milletvekili Sarıçam, vatandaşlara hangi maddelerin ne yarar sağlayacağı konusunda bilgiler verdi.
AK Parti Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam yaptığı konuşmada yapılacak olan Anayasa  Değişikliği ile kadınların, çocukların, özürlülerin, yaşlıların, gazilerin ve şehit ailelerinin haklarının diğer insanlardan daha geniş tutulmasını garanti altına alan bir maddenin anayasaya eklendiğini, yargı bağımsızlığının güçlendirilerek yargı tarafsızlığının sağlanacağını, vatandaşların bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunup hakkını daha kolay aramasının önünün açıldığını, böylelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruların azalarak bu şekilde yok olan milyarlarca liranın boşa harcanmasının önleneceği, aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olunabileceği gibi konuları vatandaşlar ile paylaştı.
Yapılacak olan Anayasa Değişiklik Paketi Referandumu’nda “Hayır” cephesinde yer alanların takıldığı Anayasa Mahkemesi Üyeleri’nin sayısındaki değişiklik ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında yapılacak olan değişiklik maddeleri ile ilgili olarak vatandaşlara ayrıntılı bilgiler verdi.
Sarıçam yapılacak olan bu değişikliklerin şu anki AK Parti Hükümeti’nin yararına yapılan değişiklikler olarak lanse edildiğini belirterek, bunun doğru olmadığını söyledi. Yapılacak olan değişiklikler ile şu anda 11 üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi Üyeleri’nin sayısının 17’ye çıkartılacağını, önceki maddede olduğu gibi yine bunlardan 14’ün Cumhurbaşkanı’nın seçeceğini, geri kalan 3 üyenin de TBMM’si üyeleri tarafından seçileceğini belirterek bu değişikliğin AK Parti Hükümeti’ne nasıl bir yarar sağlayacağına akıl erdiremediklerini ifade etti.
“Hayır”cı cephenin taktığı bir diğer konu olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısındaki değişikliğe de değinen Sarıçam, 5 tane olan Üye sayısının 34’e çıkartılacağını belirtti. Bu 34 üyenin 12’sinin Ankara’daki Danıştay ve Yargıtay Üyeleri tarafından, geri kalan 22 Üye’nin ise temsil ettikleri 81 İl’de bulunan Hakim ve Savcılar tarafından seçileceğini belirtti. Daha evvel İçişleri Bakanı’nı olmadan yapılamayan HSYK toplantılarına, yeni düzenleme ile İçişleri Bakanı’nın hiç katılamayacağının yer aldığını belirten Sarıçam, bu durumda “AK Parti’nin yargı üzerinde baskı oluşturmanın yolunu açıyor” söylemlerinin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Aklıselim kişilerin yapılan Anayasa Değişikliklerini anlayarak okumaları halinde 12 Eylül’de yapılacak olan Referandum’da “Evet” oyu vereceğine inandığını belirten Sarıçam, herkesi daha özgür ve daha demokratik bir Türkiye için sandığa gitmeye davet etti. (s)

Okunma : 1150   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.