Güncelleme: TSİ     17 Mayıs 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
DSP’den Memura Tam Destek

Demokratik Sol Parti, Kamu-Sen ve KESK’in bir günlük iş bırakma grevlerine tam destek verdi. Demokratik Sol Parti Kırklareli İl Başkanı Yaşar Mert yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:


Güncelleme : 09:46:00 TSİ  01.12.2009
DSP’den Memura Tam Destek
 

HABER MERKEZİ
Demokratik Sol Parti, Kamu-Sen ve KESK’in bir günlük iş bırakma grevlerine tam destek verdi. Demokratik Sol Parti Kırklareli İl Başkanı Yaşar Mert yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Bu gün iki büyük Kamu çalışanları Sendikası KESK ve Kamu-Sen tarafından 25 Kasım 2009 da gerçekleştirilmiş olan bir günlük iş bırakma eylemine, çalışanların hakları için verilmiş ve kazanılmış mücadeleden doğan; Demokratik Sol Parti olarak destekliyoruz.
Hükümetten'den ayrıldığımız 2002 yılından bu yana Kamu Emekçilerinin Sosyal haklarında ve maaşlarında yaşanan kayıplar halen devam etmektedir. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti görevde olduğu yedi yıldır yapılan tüm görüşmelerde; Kamu Emekçilerine birçok söz vermiş olmasına rağmen ne yazık ki bu sözlerinin hiçbirini yerine getirmemiştir.
Enerji, Ulaşım, Benzin, Doğalgaz, Elektrik, Gıda gibi temel tüketim ihtiyaçlarına sınırsız zam üstüne zam yapılıyor ama Emekçilere hala % 2,5+2,5 zammı reva görüyor. Krizin faturası sürekli Emekçilere ödettiriliyor. Sürekli olarak (garip gureba, fakir fukara) Edebiyatı yapan Başbakan Emekçilerin haklarını gasp etmektedir. Ama Başbakan unutmamalıdır'ki (Mazlumun ahi indirir Şah'ı).
Bu bir günlük uyarı niteliği taşıyan Genel Grev Kamu çalışanlarının (Hak grevidir) Kamu Emekçilerinin büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti göreve geldiği günden bu yana çalışanlarla dalga geçerek çok komik rakamlarla ücretlerine zam yapmaktadırlar. Bu yapılan komik zamlar sonucunda Kamu Emekçileri, eş ve çocuklarının isteklerini yerine getirememekte, Aileleriyle huzur içinde yaşayamamaktadırlar. Birçok Kamu Emekçisi geçimini sağlamak için ek iş yapmaktadır, yandaşlarının bütün taleplerini karşılayan Hükümet Kamu Emekçileri söz konusu olduğunda maalesef ilgisiz ve sessiz kalmaktadır.
Sendikal Hak ve Özgürlüklerde kısıtlamalar, baskılar ve yıldırma politikaları son yıllarda kaygı verici düzeye ulaşmıştır. Başbakanın kulaklarındaki pası gidermek amacıyla KESK ve Kamu-Sen'in 25 Kasımda gerçekleştirdiği bir günlük uyarı grevine bizde ses veriyoruz. Belkide Hak için yürüyen Kamu Emekçilerini Başbakanın gözü görür kulakları duyar.
Çalışanlar yaptıkları bu grevle Hükümeti bir kez daha uyararak Uluslararası Anlaşmaların kendilerine tanıdıkları haklara sahip olmayı isteyeceklerdir. Biz Demokratik Sol Parti olarak Kamu Emekçilerine toplu sözleşme ve grev hakkının bir an önce verilmesini istiyoruz, bu hakkın verilmesi için herhangi bir Anayasa değişikliğine de gerek yoktur. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti’nin Değiştirdiği Anayasa’nın 90. maddesi ile Uluslararası anlaşmalar Ülkemizdeki Yasalarla uyuşmazlık halinde ise, Milletlerarası anlaşma Hükümleri esas alınır. Söz konusu maddeye göre, Anayasal değişiklik yerine bir Kanun değişikliği ile Kamu Emekçilerine Toplu sözleşme ve Grev hakkı verilebilir. Biz bu hakkın verilmesi için 14 Ağustos 2009 tarihinde Kanun teklifimizi TBBM'ne sunduk, bu Kanun teklifimizin 45 gün içerisinde Komisyonlarda görüşülmemesi üzerine TBBM İç Tüzüğü’nün 37.’ci maddesine göre Meclis Genel kurulunda doğrudan görüşülmesi için dilekçemizi vermiş bulunuyoruz. Yine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti Kamu Emekçilerine verdiği sözleri yerine getirmekte samimi ise, bu Yasa teklifimiz Meclis Genel Kuruluna geldiğinde Kanunlaşması için oy vermelidir. Oy vermezse Kamu Emekçilerini oyalamayı bırakmalıdır.
Buradan bir kez daha çalışanlara söz verdiği denge tazminatını vermeyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümetine krizin başından bu yana yaptığımız uyarıyı tekrarlıyoruz. Krizin Kamu çalışanları üzerindeki etkisini azaltmak için Kamu Emekçilerine, Emeklilere, Şehit ve Gazi Ailelerine bir an evvel Seyyanen 250.00TL. zam yapılmalıdır.
Ayrıca Ramazan ve Kurban Bayramlarında Kamu Emekçilerine birer maaş tutarında ikramiye verilmelidir; Bütün Vatandaşlarıma seslenmek istiyorum, haksızlıklar karşısında korkmayın, susmayın unutmayınız ki ( Susma sustukça sıra sizede gelecektir.)” dedi. (s)
Okunma : 1132   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.