Güncelleme: TSİ     11 Mayıs 2021 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“Başbakan eşinin üzerinden siyaset yapmayı bırakmalıdır”

* Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker; “Başbakan eşinin üzerinden siyaset yapmayı bırakmalıdır” dedi.


Güncelleme : 09:21:00 TSİ  11.02.2010
“Başbakan eşinin üzerinden siyaset yapmayı bırakmalıdır”
 LÜLEBURGAZ

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Türker, DSP Lüleburgaz İlçe Başkanlığını ziyaret ederek partililerle görüştü. İlçe Binasındaki ziyarete Genel Başkan Türker’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Tufan Bural, Genel Sekreter Yardımcısı Soydal Sılay, DSP Parti Meclis Üyeleri Ataman Koçlar, Orhan Yeşilyurt, Tuncer Ertürk, DSP Kırklareli İl Başkanı Yaşar Mert, Lüleburgaz İlçe Başkanı Kemal Pazarlı, Belediye Meclis Üyesi Gürel Balkan ve partililer katıldılar.
Burada bir basın açıklaması yapan Türker, Trakya’ya çok önem verdiklerini ve bunun için ilk olarak Lüleburgaz’ı ziyaret ettiklerini belirtti. Türkiye’nin gerçek sorunlarının tartışılmadığını belirterek havanda su dövüldüğü bir süreçte Başbakan’ın eşini gündeme getirerek, eşinin üzerinden siyaset yapıldığını söyledi.
Başbakanın eşi üzerinden siyaset yapmayı bırakmasının gerektiğini söyleyen Türker “ Ülke aslında yanıyor. Ülkenin meselelerinin görüşülmesi gerekiyor. DSP olarak Anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğu kanısındayız. Anayasa değişikliği konusunda partiler arasında bir uzlaşma yok. AKP’de bu konuda gayrette bulunmuyor. DSP olarak demokratikleşme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anayasa değişikliği konusunu imzaya açacağız. Bu konuda iktidara hodri meydan diyoruz. Önce seçim sonra da siyasi partiler kanununun değiştirilmesi lazım. Biz konuda kanun değişikliği teklifini TBMM Başkanlığına verdik. Seçim barajı yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmelidir. Başbakana sesleniyorum ve çağrıda bulunuyorum. Demokratikleşmeden yana iseniz bu barajı değiştirelim. Diğer dünya ülkelerinde baraj yüzde 3 iken biz bunun yüzde 5 olmasını teklif ediyoruz.
Ayrıca gümrüklerde verilen oylarla 10 milletvekili çıkaralım. Böylece TBMM’nde yurt dışında çalışan vatandaşlarımız da temsil edilmiş olsun istiyoruz. Siyasi partiler Kanununda da bir değişiklik yapalım. TBMM’sinde erkekler yüzde 50, kadınlar yüzde 50 olarak temsil edilmesini istiyoruz. Fermuar sistemi getirilmesini istiyoruz. Bu sisteme göre bir erkek bir kadın olmasını istiyoruz. Ön seçimin her partiye mecbur tutulmasını istiyoruz. Ön seçimin de tüm partilerde aynı gün yapılması teklif ediyoruz” dedi.
TEKEL işçilerinin sorununa da değinen Türker şunları söyledi:
“TEKEL işçileri haklıdır. Tekel işçilerinin direnişi milattır. Bunlar merhamet istemiyorlar, eski haklarını geri istiyorlar.7 yılda yapılan öz elleştirmeler ile işçilerin hakları gasp edildi. Türkiye’nin Damat Ferit Paşa yönetimi anlayışı ile yönetilmesine son verilmelidir. Hükümet kendisine çeki düzen vermezse sonu yüce divandır” dedi.
Erken seçimlere de değinen Türker “Erken seçimler 7 Kasım’dan sonra olacak gibi gözüküyor fakat daha da erken olabilir. Halkımızdan isteğimiz korkmasınlar, suskun kalmasınlar ve baskılar dirensinler” dedi. Ziyaret sonrası yapılan sohbetin ardından Türker ve ekibi ilçe binasından ayrıldılar. (gk)

 

Okunma : 1071   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.