Güncelleme: TSİ     17 Mayıs 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Barış; “TMO, çiftçilerimizin zor durumda kalmasından yararlanıyor mu?”

CHP Kırklareli Milletvekili Dr. Tansel Barış taban hububat alım fiyatının düşük olması nedeni ile Tarım ve Köyileri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e soru önergesi göderdi.


Güncelleme : 10:15:00 TSİ  11.06.2009
Barış; “TMO, çiftçilerimizin zor durumda kalmasından yararlanıyor mu?”
 

CHP Milletvekili Dr. Tansel Barış’ın soru önergesi şu şekilde oldu;
“Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim, Saygılarımla.
1)   Toprak Mahsulleri Ofisinin Açıklamış olduğu Hububat alım fiyatlarının, üretici çiftçilerimiz ve Ziraat Odalarımız tarafından çok düşük bulunduğu, açıklanın alım fiyatlarının, üretim maliyetlerinin çok altında bulunarak, bu fiyatların kabul edilemez olduğu ifade edilmektedir. Üretici çiftçilerimizin ve Ziraat Odalarımızın da ifade ettiği gibi TMO’nun açıkladığı alım fiyatları maliyetlerin altında mıdır? TMO’nun bu hububat alım fiyatlarını belirlerken, çiftçilerin girdi maliyetleri göz önüne alınmamış mıdır?
2)    Ziraat Odalarımızın açıkladıklarına göre son bir yılda tarımda girdi maliyetlerin % 100'leri geçtiği halde, TMO tarafından açıklanan hububat alım fiyatlarındaki artışın ise % 8 civarında olduğu iddia edilmektedir. Ziraat Odalarımızın maliyet hesaplarında mı bir yanlışlık vardır? Yoksa TMO mu maliyetleri hesaplarken bazı girdileri hesaba katmamakta mıdır? Maliyet hesaplamalarında bu kadar uçurumun olmasının sebebi nedir?
3)  Ziraat Odalarımızın açıkladığı maliyet artışlarına karşın, TMO’nun, çok düşük artışla hububat alımı yapmasını, TMO’na çiftçilerimizin zor durumda kalmalarından yararlanarak, fırsatçılık yapıyor diye bilir miyiz?
4)  Ziraat Odalarımızın yaptıkları hesaplamalara göre çiftçinin kurtarılması en azında ayakta kalabilmesi için Kırmızı sert ekmeklik buğdayın en az 525, Anadolu sert buğdayın ise an az 575 lira olması gerekirken, TMO’nun 475 lira olarak açıklamakta, hatta kalite düşüklüğü nedeni ile bölgemizde bu fiyatın 400 liraya kadar da düşeceği iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur?
5)  Çiftçilerimiz %98 gibi büyük bir çoğunlukla kredi kullandıkları, açıklanan bu hububat fiyatları ile borçlarını ödeyemeyeceklerini, kredilerini kapatamayacaklarını, bu durumda bankalara olan kredi borçlarından dolayı hapse gereceklerini ifade etmektedirler. Çiftçilerimizin hapse girmemeleri için açıklanan bu hububat fiyatlarına ilave bir fiyat verilerek çiftçilerimizin hapse girmelerinin önüne geçecek midir?
6)  Ziraat Odalarımızın açıklamalarına göre geçen yıl 40 kuruş olan arpanın bu yıl 35 fiyat verildiği ifade edilmektedir. Girdi maliyetlerinde düşüş mü oldu da, arpaya geçen yılın da altında bir fiyat verilmiştir?
7)  Çiftçilerimizin ifadelerine göre; geçen yıllara göre üretim kalitesinde ve miktarında % 75'e varan düşüş olduğundan çiftçinin çok zor durumda olduğu, TMO’nun açıkladığı hububat alım fiyatları ile tamamen yok olacaklarını ifade etmektedirler. Çiftçilerimiz bu feryatlarına çözüm bulunacak mıdır? Yoksa tamamen yok olmalarına göz mü yumulacaktır?”

Okunma : 872   Kategoriler : Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.