Güncelleme: TSİ     14 Mayıs 2021 Cuma     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
CHP’nin Trakya’daki kalesi düştü

Cavit Çağlayan artık Bağımsız Belediye Başkanı


Güncelleme : 12:17:00 TSİ  12.02.2014
CHP’nin Trakya’daki kalesi düştü
 
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun, Genel Merkez tarafından Kırklareli Belediye Başkan Adayı olarak atanmasının açıklanmasına mevcut Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan partisinden istifa ederek tepkisini gösterdi. Çağlayan; “Bu istifa protesto amaçlı bir istifadır. Yanlışlığın düzeltilmesi halinde partime kaldığım yerden hizmet etmek isterim” dedi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi Parti Meclisi tarafından 09 Şubat 2014 Pazar günü yapılan toplantının ardından, Kırklareli Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen 4 Aday Adayı’nın haricinde CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu Aday olarak atanmıştı. Bu atamaya büyük tepki gösteren CHP’liler akşam saatlerinden itibaren parti binasına giderek partiden istifalarını sundular. Bu istifalara en büyük desteği ise CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek partisinden istifa ederek göstermişti.
Kesimoğlu’nun adaylığının açıklandığı akşam makam odasında basın toplantısı düzenleyen Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’da, durumu iyi analiz etmek için 24 saat beklenmesi gerektiğini belirtmiş ve gerekli açıklamaları yapacağını söyleyerek istifa sinyalini vermişti. Beklenen bu istifa 11 Şubat 2014 Salı günü gerçekleşti.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan saat 13.00’da makam odasında düzenlediği basın toplantısı ile Kırklareli halkına ve kendisine yapılan bu haksızlığı protesto etmek amacıyla 1977 yılından bu yana üyesi olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ettiği ve şu anda Bağımsız Belediye Başkanı olduğunu açıkladı.
CHP Genel Merkezi tarafından CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun adının açıklanmasının ardından partisinden kendisinin de tasvip ettiği sebeplerden dolayı istifa eden CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’i bu kararının doğruluğuna destek olmak için istifa ettiğini belirten Başkan Çağlayan;
“CHP Genel Merkezi’nin ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun atamalar konusunda yayınlamış olduğu usuller var.  Bu usuller arasında “Belediye başkanı adaylıklarına Milletvekilleri atanmayacak. Hele ki partili olan belediyelerde milletvekilleri kesinlikle atanmayacak” Bu konuyu hatırlatayım, bu konular unutuluyor. Parti bu usulleri çok önceleri yayınladı. Başka bir açıklama; “Mevcut başkanlarda özel bir sorun yoksa mevcut başkanlarla devam edeceğiz” Daha sonra ne denildi; “Eğilim Yoklaması veya gerekirse anketlerle başkanları belirleyeceğiz” Peki soruyorum bunlardan hangisine uyuldu. Hiçbirine. Yani; Kesimoğlu için anket mi yapılmış, Kesimoğlu için üyelerin desteğimi alınmış. Hem de Aday Adaylığı yok. Bu nedenlerle Sayın Kırklareli Milletvekilimiz Turgut Dibek önceki gün istifa etti. Hem kendisinin bu durumdan haberdar olmadığı için, hem de mevcut başkanın halk tarafından sevilip oyları ikiye katlayarak bu kazandığını belirterek istifasını açıkladı. Ben bu şartlarda milletvekilimizi desteklemek, onun ayaklarının yere basan birisi olduğunu göstermek için amacıyla bende istifa ettim.
Burada herkes tanımaz beni. Ben daha 1977 yılında Gençlik Kollarına girdim. Bunlar kayıtlı. Kayıtlara bakabilirsiniz. 1978 yılında ise Gençlik Kolları’nın Yönetim Kurulu’ndaydım. O zamanlar Gençlik Kolları Resmi idi. Şimdiki gibi usulen değildi. 12 Eylül 1980 Darbesi oldu bizim işimiz bitti. Ondan sonra 1987-Merkez İlçe üyeliğine geldim. 1988-89’larde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’den Merkez İlçe Başkanlığına geldim. İki dönem ilçe başkanlığı yaptım. Bir dönem İl Başkan Yardımcılığı, bir dönem İl Sekreterliği görevlerinde bulundum. Öyle bir memuriyetten emekli olupta, siyasetle alakası olmayan, bu çocuk iyi çocuk, denilen birisi değilim. Örgütlerden gelen birisiyim. Mesleğimde avukat biliyorsunuz. Ben bu kadar görev yapmışım. Televizyonda yayınlanan bütün anketlerde de “Trakya’da mevcut başkanlarla CHP seçimi alır” çıkıyor. Biz muhtarlardan, Oda Başkanları’ndan, derneklerden, Eski İl Başkanlarından destek alıp Ankara götürdük. Yani bize yeterince destek yok zannediyorlarsa, ya da öyle gösteriliyorsak diyerek Genel Merkezi bilgilendirdik. Bütün bunlara rağmen Aday olarak gösterilmememe aklım mantığım almıyor. Bana bir gerekçe göstersinler ki, gösteremezler.”
Basın açıklamasının ardından Başkan Çağlayan Belediye Binası önünde toplanan Belediye çalışanları ve vatandaşların yoğun tezahüratlarına kayıtsız kalamayarak yanlarına gitti. Başkan Çağlayan “En Büyük Başkan Bizim Cavit Başkan”, “Cavit Başkan Olacak, Kırklareli’de Sorun Kalmayacak”, “Cavit Gelecek Dertler Bitecek” gibi sloganlara gözleri dolarak alkışlarla karşılık verdi. Başkan Çağlayan daha sonra yaptığı konuşmasında istifa gerekçelerini anlattı. Yanlıştan dönülmesi halinde partisinden kaldığı yerden devam etmek istediğini vurgulayan Başkan Çağlayan, dönülmemesi halinde kendisini destekleyenlerle birlikte yoluna bir başka oluşumda devam edeceğini söyledi. (Savaş Eskici)

 

Okunma : 1167   Kategoriler : Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.