Güncelleme: TSİ     17 Mayıs 2021 Pazartesi     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Bakan Eroğlu’dan cevap geldi

CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek; “Hükümet Çağlayık Barajı 1995 yılında başlayan çalışmalarla ilgilenmediği için hala bir işlem yapılmamıştır. Üsküpdere ve Karıncak Köyleri’nde herhangi bir sulama projesi yapmamakta Kırklareli’ni susuz bırakmaya çalışmaktadır” dedi.


Güncelleme : 09:17:00 TSİ  24.12.2011
Bakan Eroğlu’dan cevap geldi
 

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek’in, Kırklareli’deki tarım arazilerinin sulanması ile ilgili olarak  Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun yazılı olarak cevaplaması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) verdiği soru önergesine cevap geldi.
CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek verdiği soru önergesinde; “Kırklareli İli Merkez İlçe’ye bağlı olan Yündalan, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Bayramdere, Deveçatak, Kavakdere, Değirmencik Köyleri ile Babaeski İlçesi’ne bağlı Erikleryurdu, Karabayır Köyleri birbirlerine yakın mesafede bulunmaktadırlar. Bu köylerde üreticiler tarım topraklarını sulayamamaktadır.
31.12.2007 Tarih ve 7/1416 Esas numaralı Soru Önergeme Çevre ve Orman Bakanlığının 06.02.2008 Tarihinde vermiş olduğu yanıtta “Bayramdere, Deveçatak, Kavakdere, Değirmencik, Erikleryurdur ve Karabayır Köylerine ait tarım arazilerinin sulanabilmesi için yapılması planlanan Çağlayık Barajının su ölçümleri halen devam etmekte olup ön inceleme çalışmalarına 2009’da başlanabilecektir. Kızılcıkdere ve Yündalan köylerinin sulanması için Armağan Barajından su temin eden Kızılcıkdere Sulaması planlama çalışmaları yapılmaktadır. Buna göre;
1 - Çağlayık Barajı’nın su ölçümleri ne zaman bitmiştir? Ön inceleme çalışmalarına ne zaman başlanmıştır? Ön inceleme çalışmaları bitirilmiş midir? Çağlayık barajı ihalesi ne zaman yapılacaktır? Barajın ne zaman bitirileceği planlanmaktadır? Barajdan hangi köylerin tarım arazileri sulanacaktır?
2- Kızılcıkdere ve Yündalan köylerinin sulanması için Armağan Barajından su temin eden Kızılcıkdere Sulaması ne aşamadadır? Sulama şebeke sistemi hangi şekilde olacaktır? Kızılcıkdere Sulaması projesinden hangi köyler yararlanacaktır? Bu köylerdeki vatandaşlarımız ne zaman suya kavuşacaktır?
3- Üsküpdere ve Karıncak Köylerinin sulanması için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmalar ne zaman tamamlanacaktır?” demişti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’da soru önergesine cevaben gönderdiği yazıda şunları kaydetti:
“Cevap 1: Çağlayık Barajı için 22.02.1995 tarihinde başlanan su ölçümleri halen devam etmekte olup, projeyle alakalı çalışmalar tamamlanana kadar sürmesi öngörülmektedir. Projenin ön inceleme çalışmaları devam etmekte olup, işin hızlandırılması için Ön İnceleme ve Planlama Raporlarının Hazırlanması işi, 2012 Yılı Yatırım Programı ve Uygulama Planına alınacaktır. Barajın hangi köylerin tarım arazilerini sulayacağı hususu hazırlanacak planlama raporu ile tespit edilecektir.
Cevap 2: Kızılcıkdere Sulaması Proje Yapımı devam etmekte olup, işin %27'si tamamlanmıştır. Haziran 2012'de proje yapımının tamamlanmasını müteakip inşaat ihalesi yapılabilecektir. Kızılcıkdere Sulaması ile Kızılcıkdere Köyü Mevkii’nde 1200 hektarlık alanın yağmurlama, Kırklareli Bağlık Mevkii’nde ise 223 hektarlık alanın Damlama Sulama Sistemi ile sulanması öngörülmüştür.
Cevap 3: Üsküpdere ve Karıncak Köyleri’nde herhangi bir sulama projemiz bulunmamakla birlikte; anılan köylerin arazilerinin sulanması hususu, öncelikle su bütçesi olmak üzere, Çağlayık Barajı Planlama Raporu hazırlanması işi kapsamında incelenecektir.” (s)
Okunma : 1939   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.