Güncelleme: TSİ     13 Mayıs 2021 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Başbakan’dan Milletvekili Dibek’e cevap

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplaması için TBMM’ye sunduğu soru önergesini konu ile ilgili halihazır bir durum olmadığı için soru önergesini cevaplanamayacağını belirtti.


Güncelleme : 09:33:00 TSİ  06.02.2010
Başbakan’dan Milletvekili Dibek’e cevap
 


HABER MERKEZİ

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesi şu şekilde olmuştu;
“2 Kasım 2009 Tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek’in açıklamalarına göre, Üst düzey görevlere atama usulüyle ilgili önemli değişiklikler yapılacağı belirtilmiştir. Cemil Çiçek, kamuda genel müdür, müsteşar, müsteşar yardımcısı dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerde bir kısım sıkıntılar olduğunu ifade ederek, burada başarıyı esas alan, hatta özel sektörden de bu görevlerde rahatlıkla istihdama olanak veren bir düzenleme getirileceğini söylemiştir.
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in, Başbakanlık Müsteşarlığı döneminde başlattığı diğer bir çalışmaya göre; mevcut memurluk sistemi iki parçalı bir yapıya dönüştürüleceği öngörülmektedir. Düzenleme ile “uygulama memuru” ve “devlet memuru” ayrılacak. Bu kapsamda 657 sayılı kanunda kamuda üst düzey görevlere atanabilmek için 12 yıllık devlet memuriyeti şartı arayan hükmün tamamen kaldırılması söz konusu olacak. Böylece “uygulama memurları”, müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve üst kurul üyeleri gibi üst düzey bürokrat olarak da görev alabilecek. Bu statüdeki memurlar hükümetlerle göreve gelip, o hükümetin iktidarı sona erince kendiliğinden görevden ayrılacaklar. Memurların ikili yapıya dönüştürülmesi ile ortaya çıkacak “uygulama memurları” sendikalar tarafından “Hükümet memuru” ya da “siyasi memur” olarak nitelendirilmektedir.
Kamuda genel müdür, müsteşar, müsteşar yardımcısı başta olmak üzere; üst düzey yönetici ataması için yeterince ehil bürokrat yok mudur ki özel sektörden yönetici transfer edilmek istenmektedir?
“Uygulama memuru” ve “devlet memuru” ayrımıyla ortaya çıkacak ikili yapı, memuriyet çatısı altında olan çalışanlarda huzursuzluk yaratmayacak mıdır?
Yasaya göre siyasi partilere üye olması bile yasak olan, tarafsızlığı yasa ile güvence altına alınan memurların, hükümet ile gelip gitmesi memurların tarafsızlığına gölge düşürmeyecek midir?”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu soru önergesine verdiği cevap ise şu şekilde oldu;
“Soru Önergesinde yer alan hususlara dair bu aşamada üzerinde mutabakata varılmış ve hukuki nitelik kazanmış bir düzenleme bulunmamaktadır. Halihazırda bu konuda herhangi bir durum değişikliğine yol açacak ve üzerinde karar alınmış bir taslak olmadığından Önergeye ayrıntılı cevap verilmesine imkan bulunmamaktadır. Kamu personel sistemine ilişkin bir düzenleme tasarlanması halinde kamu kurumlarının değerlendirmeleri de alınarak, ayrıntılı bilgi verilebilmesi mümkün olacaktır”

 

 

 

Okunma : 1122   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.