Güncelleme: TSİ     16 Mayıs 2021 Pazar     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
“12 Eylül’cüler hakkında şikayetçi olduk, şimdi davanın müdahili olacağız”

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kırklareli İl Başkanlığı Kırklareli Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaparak; 12 Eylül’cüler hakkında şikayetçi olduklarını, şimdi ise davanın müdahili olacaklarını belirtti.


Güncelleme : 08:41:00 TSİ  13.01.2012
“12 Eylül’cüler hakkında şikayetçi olduk, şimdi davanın müdahili olacağız”
 

HABER MERKEZİ
EDP Kırklareli İl Yönetimi üyesi bir grup 12 Ocak 2012 Perşembe günü saat 12.00’da Kırklareli Adliyesi önüne gelerek “Demokrasi için 12 Eylül rejimi tamamen tasfiye edilmeli!” başlıklı bir basın açıklaması yaptı.
* “İşkenceciler halen aramızda “saygın yurttaşlar” olarak dolaşıyorlar”
Açıklamayı okuyan EDP Kırklareli İl Başkanı Ertuğrul Öksüz şunları söyledi;
“Siyasal ve toplumsal yaşamımızın gerçek demokrasiye kavuşması artık ertelenemez bir özlem ve somut beklenti haline geldi. Geçmişinin karanlık sayfalarını aydınlatmak, gerçeklerle yüzleşmek, o dönemlerle köklü bir şekilde hesaplaşmak, demokrasiye giden yolu açacaktır.
Bu bakımdan, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesini yapanların ve o karanlık günlerde halka zulmedenlerin mahkeme önüne çıkartılması, basit bir hesaplaşma ve yaraların sarılması değil, mevcut siyasal ve toplumsal yapımızın demokratikleşmesinde önemli bir dönemeç olacaktır.
Kanlı darbenin başları Evren ve Şahinkaya hakkındaki dava binlerce mağdurun ve bütün yurttaşların haklı beklentileriydi.
Gücünü darbecilerden ve her türlü insanlık dışı muamelenin utanmazca savunulduğu siyasal iklimden alan işkenceciler halen aramızda “saygın yurttaşlar” olarak dolaşıyorlar. Bu karanlık rejimin insafsız uygulamalarında rol sahibi olanların yargılanmasının önüne hiçbir mazeret çıkarılamaz. İnsanlık suçunun bu failleri ve ortaklan mutlaka hesap vermelidir. Darbe soruşturması dosyasından ayrılan işkence ve diğer insanlık dışı suçlara ilişkin yürütülen soruşturma da bir an önce bitirilip dava açılmalıdır.
 * “Özel yetkili mahkemeler de 12 Eylül Darbe hukukunun günümüzdeki bir uzantısıdır.”
12 Eylül baskıcı, otoriter, tahakkümcü, anti-demokratik bir devlet yapılanmasının adıdır. Varlığını halen sürdüren sayısız darbe yasası, kurumu ve uzantılarının tasfiyesi hemen gerçekleşmeden demokratikleşme önünde ciddi bir mesafe alınmış olmayacaktır.
Özel yetkili mahkemeler de 12 Eylül Darbe hukukunun günümüzdeki bir uzantısıdır. Bu mahkemeler kapatılmalı, evrensel hukuk normlarına uygun bir adli sistemin kurulması yönünde gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır.
* “Zaman kaybetmeden sosyal ve demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır”
Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu aynı zihniyetin yansımalarıdır. Siyasi yaşantımızın bu anti-demokratik cendereden hemen çıkarılması gerekir. Bu alanın tüm yasalarında gerekli demokratikleşme adımları zaman geçirilmeden atılmalıdır.
Anayasa, bu darbenin toplumumuzu ceberut bir devlet yapılanmasına ve onun baskısı altındaki anti-demokratik bir siyasal ve toplumsal hayata mahkum etmiştir. Kısmi düzeltmelerle ıslah edilmesi mümkün olmadığı da geçen yıllar içinde açıkça görülmüştür.
Terör Mücadele Kanunu (TMK) ve benzeri yasalar süratle kaldırılarak, demokratik ve özgürlükçü bir iklim oluşturulmalı, zaman yitirilmeden sosyal ve demokratik bir anayasa hazırlanmalı ve hazırlık sürecinde katılımcı demokrasinin tüm mekanizmaları sonuna dek işletilmelidir.
EDP, 12 Eylül’e sorumlularına, yasa ve kurumlarına, uygulamalarına ve uzantılarına karşı mücadelenin sesi olmaya devam edecektir. 12 Eylül’cüler hakkında şikayetçi olduk, şimdi davanın müdahili olacağız.” Grup basın açıklaması sonrası olaysızca dağıldı. (cs)
Okunma : 1311   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.