Güncelleme: TSİ     11 Mayıs 2021 Salı     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Meclis domuz mu pazarlayacak?


* Kırklareli İl Genel Meclisi’nde gündem dışında bir konu olarak açılan yaban domuzlarının verdiği zarar konusunda domuzların vurularak pazarlanması için çalışma başlatılmasına karar verildi.


Güncelleme : 09:58:00 TSİ  07.11.2009
Meclis domuz mu pazarlayacak?
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım ayı 5. birleşimini dün Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Birleşimde İl Genel Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkanı Hasan Dağ tarafından ilköğretim okullarının tapu tescillerinin kanun gereği İl Özel İdaresi adına yapılması ile ilgili verilen yazılı önergenin görüşülmesi yer aldı. Konu hakkında söz alan Hasan Dağ maddenin Eğitim Komisyonu’na sevk edilmesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.
* Büyük sorun haline gelen köpek ve domuzlarla ilgili çalışma başlatılıyor
Gündemin bir diğer maddesinde ise İl Genel Meclis Üyeleri Aydın Karakoç, Hüseyin Taşkın, Alaeddin Ergin, Şahin Arslan, Kemal Çağlar, Nail Özden, Çetin Şinikoğlu, Enver Tuna, Behçet Şen, Selahattin Birkaya ve Sadettin Kızmaz tarafından sahipsiz hayvanların korunması için 2010 yılı İl Özel İdaresi bütçesinden fazıl açılması hususunda verilen yazılı önergenin görüşülmesine geçildi. Konu hakkında söz alan Aydın Karakoç; “Bu hayvanların verdiği rahatsızlıktan ve çevreye saçtıkları hastalıktan sorumluyuz ve buna bir çözüm bulmamız gerekir. Şuan için her ne kadar köpek sorunu şehrin merkezinde gözükse de, sorunun kaynağı bizim görev alanlarımız olan kırsal alanlar, köylerdir. Çünkü köydeki köpekleri halkımız getirip kent merkezine bir yere bırakmaktadır.
Yaptığım araştırmada Kırklareli Belediyesi’nin 2013 yılına kadar 4 bin tane köpeği kısırlaştırmayı planladığını öğrendim. Bu köpekler bugün belediyeler için gerçekten büyük bir sorun. Ama az öncede söylediğim gibi bu sorunun kaynağı da bizim çalışma bölgelerimiz. Bu nedenle meclisimizin 2010 bütçesinden bir fasıl açarak bu sorunla mücadele için kısırlaştırma işlemleri yapılmasını sağlamalıyız” dedi.
Daha sonra söz alan Hasan Dağ; “Bu konu ilimizde kanayan bir yara. Metin Güvenç arkadaşımız geçtiğimiz gün bu konuyu aştığımızda bu konu bizim işimiz değil diyerek tepki göstermişti. Ama bu konunun kaynağı bizim çalışma alanlarımızdır. Biz burada belediyelerin çalışma alanlarında çalışma yapma taraftarı değiliz. Biz kırsal alanlarda çalışma yapmazsak belediyeler bu işin önüne kesinlikle geçemez” dedi.
Daha sonra AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç söz alarak; “Benim geçtiğimiz gün söylediğim olumsuz söz belediye sınırları içerisinde çalışma yapılacak olmasını anlamamdan kaynaklandı. Bizde bu konu hakkında çalışma yapılmasına olumlu bakıyoruz.
Fakat söz konusu hayvanlar olunca bana domuzlarla ilgili gelen bir şikayeti burada dillendirmek istiyorum. Yunanistan’da çıkan orman yangınları sonrası ilimiz sınırlarına çok fazla sayıda domuz girdi. Bu domuzlar balkan köyleri başta olmak üzere birçok köyde çiftçilik yapan vatandaşımıza zarar vermektedir. Bu konunun da meclisimizde değerlendirilmesini istiyorum” dedi.
Daha sonra tekrar söz alan Hasan Dağ; “Metin Bey çok güzel bir konuya değindi. Evet, domuzlar bu gün çiftçimizin büyük bir sorunu. Ama nedense tarlasını korumak için çakar patlamaz tüfeğini alıp tarlasına giden çiftçimiz çok fazla ceza yiyor. Bunu burada düşünen AK Parti iktidarı bununla ilgili kanunlar çıkarılmalı ve eli kolu bağlı kalan çiftçimiz rahatlatılmalı. Şuan balkan köylerinde ayçiçeği ekilemiyor. Çünkü hasadı çiftçimizin yerine domuzlar yapıyor. Bu konu ciddi bir şekilde ele alınmalı” dedi.
Konu ile ilgili konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı M. Tuna Soykan; “Bu konu gerçekten çok önemli bir konu. Bugün bizde gelir sıkıntısı içerisindeyken bu sorunu maddi gelire çevirebiliriz. Domuzların avlanarak yurt dışına ticaretini sağlayabiliriz. Bu konu her ne kadar dinimiz açısından ters gözükse de, sonuçta kimseyi domuz yemeye teşvik eden bir şey yapmıyoruz. Bu konunun araştırılarak ilimize gelir getirecek bir çalışma haline getirmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Daha sonra söz alan Behçet Şen; “Köpekler konusunda ciddi bir çalışma yapılması taraftarıyım. Çünkü bu çok büyük bir sıkıntı.
Bir diğer konu olan Yunanistan’da çıkan orman yangınları sonrası ilimiz sınırları içerisine sızan domuzlar ise gerçekten başlı başına büyük bir sorun. Başkanımızın da söylediği gibi bu domuzların avlanmasını sağlayarak maddi gelir elde edebileceğimizi düşünüyorum. Çünkü Avrupa kırmızı et açığının %30’unu domuz eti ile kapatıyor. Bu demek oluyor ki Avrupa’da bir kırmızı et açığı var. Bundan faydalanarak ilimize gelir elde edebiliriz.
Eğer biz kısa sürede bunun önüne geçemezsek bir domuzun en az 8 tane yavruladığını göz önüne alırsak bir daha hiç geçemeyeceğimizin göstergesidir. Kalabalık sürüler halinde gezen domuzlar bir tarlaya dadandıklarında hiçbir şey bırakmamacısına zarar veriyorlar. Tedbir alınmazsa domuzlar köylerimizdeki tarımsal üretimi durdurur” dedi.
Konuşmaların ardından domuz sorunu avlanarak ticaretinin yapılması açısından incelenmesi için Tarım Komisyonu’na havale edildi. Köpek sorunu için verilen fasıl önergesi ise oylama sonucunda oybirliği ile kabul edildi. Daha sonra birleşim sona erdi. (yy)
Okunma : 1252   Kategoriler : Genel, Kırklareli, Siyaset   Kaynak : Yeşilyurt Gazetesi

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.