Güncelleme: TSİ     13 Mayıs 2021 Perşembe     
hava durumu
  Kategoriler
 • Edirne
 • Eğitim
 • Ekonomi
 • Genel
 • Kırklareli
 • Kültür Sanat
 • Resmi İlanlar
 • Sağlık
 • Siyaset
 • Spor
 • Tanıtım
 • Tekirdağ
 • Teknoloji
 • Trakya
 • Yaşam


Kısayolar
Oras; “Yerel seçimlerde siyasal boyutu aşarak doğru adayı seçmek gerekir” Güncelleme : 11:24:00 TSİ  14.03.2009
Oras; “Yerel seçimlerde siyasal boyutu aşarak doğru adayı seçmek gerekir”
 

Yerel seçimlere 17 gün kala, Belediye Başkan Adayları da seçim çalışmalarına son hızla devam ediyor. Adaylar ve parti teşkilatları; evleri, kahveleri, esnafları dolaşarak, halkın arasına karışarak gerekli desteği alabilmek için projelerini ve seçildikleri takdirde yapacaklarını anlatıyor.

Seçim çalışmaları kapsamında; gazetemize açıklamalarda bulunan MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Reha Oras, hedeflerini ve seçildiği takdirde uygulayacağı belediyecilik stratejilerini bizlere anlattı.

Kırklareli senin, karar senin

Ilk olarak kendisini kısaca tanıtan Oras, şunları söyledi:

“1954 Kırklareli doğumluyum. İlkokulu Tevfik Fikret İlkokulu, orta ve lise öğrenimimi Kırklareli Atatürk Lisesi’nde tamamladım. Üniversite tahsilimi Ankara’da Gazi Üniversitesi ‘Makine Mühendisliği’ dalında yaptım. Biri kız, biri erkek iki çocuğum var. Üniversiteyi bitirdikten sonra, 1980 yılına kadar babamın sahibi olduğu ‘Yayla Un Fabrikası’nda çalıştım. Askerliğimi 1980- 1981 yılları arasında asteğmen olarak tamamladım. 1982’den 1998 yılına kadar, “Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi”nde çalıştım. 

Trakya Birlik’te çalıştığım yıllarda, fabrika müdürlüğü ile birlikte çeşitli ünitelerde müdürlük görevleri sırasında, Kırklareli Belediye bütçesinin on katı büyüklükteki bütçeleri yönettim.”Bu açıklamaların ardından Reha Oras, belediyeciliğe olan bakış açısını şu söylemlerle ifade etti:

“Her birimiz geniş bulvarları, geniş cadde ve yolları, yeşil alanları, oyun bahçeleri, spor alanları olan; imarlı, planlı, modern bir şehirde yaşamak isteriz. Belediye hizmetlerinin yeterli, kaliteli ve ucuza yapılmasını arzu ederiz. Herkesin işi, aşı, ekonomik durumunun iyi olmasını, çoluk çocuğuyla geleceğe güvenle bakmasını isteriz. Bu amaca ulaşmak; bilgili, tecrübeli, deneyimli, donanımlı yöneticilerin, gerekli bilimsel sistemi kurarak, az kaynakla; kaliteli, verimli çalışmalar ve işler yapması ile mümkün olacaktır.

Bu bakımdan demokrasilerde seçimler büyük önem taşıdığı gibi, önümüzdeki 29 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli Idareler seçiminde, Belediye Başkanı seçimi de büyük önem taşımaktadır. Belediye Başkanlığı seçiminde doğru adayı seçmek ve siyasal boyutu aşarak, işi en ehliyetli olana teslim etmek gerekmektedir. O nedenle hemşehrilerime ‘Kırklareli senin, karar senin’ diyorum.”

Reha Oras, Kırklareli için yapacağı hizmetlerle ilgili olarak da şu anlatımlarda bulundu:

Çarpık yapılaşmaların engellenmesi, plan hatalarının düzeltilmesi amacıyla, geleceğe dönük ‘Revize İmar Planları’ yapılacaktır

“Belediye Başkanlığı görevine getirildiğim takdirde amaçlarım; Kırklareli’yi, imarı, yeşil alanları, park ve bahçeleri, otopark alanları, yol, cadde ve bulvar düzenlemeleri ile modern ve çağdaş bir kent haline getirmek; belediye hizmetlerini kaliteli, ucuz ve eksiksiz yapmak; çalışmalarda ilkeli, dürüst ve şeffaf olmak; Kırklareli’nin ekonomik seviyesini yükseltmek amacı ile ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak; bölgemizde sanayi kuruluşlarının artırılması, özendirilmesi için çalışmalarda bulunmak; sınır şehir olmamızdan dolayı, sınır ticaretinin geliştirilmesini sağlamak; Üniversite yatırımlarının hızlandırılması ve artırılması için gerekenleri yapmak; projeler hazırlayarak Devlet ve Avrupa Birliğinden kaynak sağlamak olacaktır. Oras, belediyecilik hizmetlerinde yapacakları çalışmaları ise aşağıdaki cümlelerle dile getirdi:

“Çarpık yapılaşmaların engellenmesi, plan hatalarının düzeltilmesi amacıyla, geleceğe dönük ‘Revize Imar Planları’ yapılacaktır. Üniversiteler ve şehir plancıları yardımı ile şehirde, villa ve katlı bina alanları belirlenerek imara açılacaktır. Proje hizmetlerinde kenar mahallelerde düşük fiyatlar uygulanması sağlanacak, gerekirse proje bedellerinin bir kısmı veya tamamı Belediyece karşılanacaktır. ‘Şehir Imar Planı’nda şehir ticaret alanları ile konut alanları ayrılacak ve bütün imar alanları, kapalı açık otoparklarla beslenecektir.

Her mahallede meydan düzenlemeleri yapılacaktır. Şehrin giriş ve çıkışlarındaki kötü görüntüler giderilecek, Edirne yolunda Karahıdır çıkışına kadar; Kofçaz yolunda sanayi çıkışına kadar ‘Bulvar’ çalışması yapılacaktır. 18. Madde uygulaması tamamlanmış yerlerdeki ruhsatsız binaların, ruhsatlı hale getirilmesi için gerekli çalışmalara start verilecektir.”

Halkın şehir imarı ile ilgili önerileri dikkate alınacaktır

Şeffaf bir belediyecilik anlayışı ile yola koyulacaklarını söyleyen Oras ayrıca; ”Belediye Meclis Toplantıları, Encümen Toplantıları, kamera ile kayda alınacak; parti gruplarına ve meclis üyelerine birer CD halinde verilecektir. Belediyenin bütün ihaleleri, alacakları, borçları internet ortamına aktarılacak ve halka açık olacaktır. Şehrin imar durumu internet ortamına aktarılacak, halkın şehir imarı ile ilgili önerileri dikkate alınacaktır. Belediye hizmetleri; su parası, emlak bedelleri ve bunun gibi diğer hizmetlerin internet ortamından yapılması sağlanacaktır.” dedi.

MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Reha Oras açıklamalarına, verimli belediyecilik için üretecekleri yöntemlerle devam etti:

“Personelle ilgili iş-zaman-etüd çalışmaları ile, görev tarif ve talimatları hazırlanarak ‘Norm Kadro’ çalışmaları yapılacaktır. Personel, takip ve kontrol altına alınarak, en yüksek verimde çalışmaları sağlanacaktır. Iş makinelerinin, araç ve ekipmanın çalışma saatleri veya km. saatleri ve yakıt, enerji tüketimleri kontrol altında tutularak, maksimum verimlilik sağlanacaktır. Ekonomik ömrünü tamamlayan makine ve araçlar yenilecektir.

Parke, beton, asfalt yollar belli bir plan dahilinde kaliteli olarak yapılacaktır. Parke taş, beton, asfalt malzeme kaliteleri kontrol edilecek, yollar, tekniğine uygun alt yapı hazırlandıktan sonra kaplamalar yapılacaktır. Çamur üzerine seçim asfaltı yapılmayacaktır. Maalesef şu anda yolların ekonomik ömrü 30 yıl olması gerekirken, bizde 3-5 yıl olmaktadır. Şehrin temizliği bir plan dahilinde, en iyi şekilde, ucuz maliyetle yapılmalıdır. Bu bakımdan çöp toplama maliyetleri takip edilerek, maliyetin düşürülmesi için çalışmalar yapılacaktır.

Armağan Barajı’ndan suyun kendi cazibesi ile gelmesi sağlanacak, az maliyetli ve kaliteli su elde edilecektir

Barajda su pompa motorlarının tükettiği elektrik bedelleri yıllık 1 milyon TL olup, su maliyetini yükseltmektedir. Barajda suyun azaldığı dönemlerde manganlı su kaliteyi bozmakta ve ciddi tehlike oluşturmaktadır. Suyun ‘Armağan Barajı’ndan kendi cazibesi ile getirilmesi, su maliyetini azaltacak ve kaliteli su elde edilmiş olacaktır. Belediyenin bütün birimleri gözden geçirilerek, aksayan yerler düzeltilecek, bilimsel bir şekilde yapılandırılarak yeniden bir sistem oluşturulacaktır.Doğalgaz, Tredaş, Telekom gibi kuruluşlarla koordinasyon yapılarak, çalışmaların paralel olması sağlanacak yol ve caddelerde yapılan hasarlar minimuma indirilecektir. Inşaatlarda, yol vs. yerlerde kalitenin takip ve kontrolünün sağlanması için laboratuvar kurulacaktır.

Belediyenin mevcut gelirleri; Avrupa Birliği Fonları, Projeler hazırlanarak Iller Bankasından sağlanacak krediler, Yap-Işlet-Devret Projelerinden sağlanacak kaynaklar ile oluşturulacaktır.”

Reha Oras, mimari çözümleme ve yeniliklere yönelik olarak da şunları açıkladı:

Eski sanayi sitesine 12 katlı ve 15 bloktan oluşan 720 dairelik bir yapı kurulacaktır

“Şehrin muhtelif yerlerine kapalı ve açık otoparklar yapılacaktır. Bunun yanısıra, Karaumur Caddesi’ndeki eski yumurta pazarına 2 katı otopark, 3. katı sebze hali olacak şekilde 3 katlı bina yapılacak, üst kat yol ile aynı kotta olacak ve terastan çay bahçesi olarak faydalanılacaktır.

Kofçaz yolundaki süpürgeciler sitesine kapalı pazaryeri yapılacaktır. Damperli Taşıyıcılar Kooperatifi’ne üye olan kamyonların park edebileceği (Kofçaz yolu veya Dereköy yolunda) bir otopark düzenlemesi gerçekleştirilecektir. Eski sanayi sitesine 12 katlı ve 15 bloktan oluşan 720 dairelik bir yapı kurulacaktır. Takriben 60.000 m2 alanın 10.000 m2’si inşaat, diğer 50.000 m2’si yeşil park alanları olarak kullanılacaktır. Dükkan sahiplerine de, daire veya dükkan verilecektir. Edime yolunda, Karanıdır çıkışına kadar bulvar, Rauf Denktaş Bulvarı’na ise, alt veya üst geçiş platformları yapılacaktır.

Yüzme havuzu, spor kompleksleri kurulacak, tır parking alanları oluşturulacaktır. Inci Dere’nin üstünün kapatılması olması gerektiği gibi bitirilecek, yol-su-kanalizasyon-yağmur suyu tesisatları gerekli yerlere önem sırasına göre program çerçevesinde yapılacaktır.Karahıdır Mahallesi’ne meydan düzenlemesi, Karanıdır çıkışına kadar Bulvar çalışması, koru içinden yol geçişi için çalışma ve Karanıdır Mezarlığında düzenleme yapılacaktır.

Reha Oras Kırklareli’nin günlük hayat düzenine uygun olarak da birçok hedefleri olduğunu anlatarak şunları kaydetti:“Kırklareli’nin muhtelif yerlerine modern kentsel tasarım ilkelerine uygun olarak parklar, çocuk oyun alanları, spor alanları yapılacaktır. Atık Su Arıtma Tesisi; projelerin hazırlanması ve kaynak araştırmasının sonuçlanmasına müteakip yapılacaktır.Gençlerimize meslek edindirme ve iş bulma amacı ile çeşitli konularda eğitim verilecek ve fabrikalarda istihdam sağlanacaktır. Ev hanımlarının el sanatlarını geliştirmesi için kurslar düzenlenecek, burada üretilecek el işlerinin satışı için, satış yerleri tahsis edilecektir.

Maddi zorluk çeken öğrencilere eğitim yardımı, mağdur vatandaşlara yiyecek, giyecek, sağlık yardımları, cenaze yardımları yapılacaktır. Kırklareli’mizdeki spor kulüplerine destek verilecektir. Kakava Şenlikleri, şehir ticaretini ve kültür zenginliğini artırıcı mahiyette yapılacaktır. Gelir, gideri takip ve kontrol altında tutulacaktır. Kültürel yoğunlaşmanın tüm halkımıza ulaşması için konferans, konser, sergi, panel ve seminerler düzenlenecektir.”MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Reha Oras açıklamalarının sonunda, başkanlık görevine talip olduğunu bir kez daha tekrarlayarak şunları söyledi:

En güzel hizmetlerle şehrimizi modern bir şehir

 haline getirmeye, halkımızın huzurlu ve müreffeh olması için çalışmaya söz veriyorum

“30 yılı aşkın süredir mühendislik, yöneticilik, proje mühendisliği, kontrol mühendisliği, müteahhitlik ve satın alma yöneticiliği gibi uzun, zorlu ve tecrübeli bir yolda yürüdüm. 5 yıldır Belediye Meclis Üyeliği, bunun 2 yılında da Imar Komisyon Başkanı olarak görev yaptım.

Kırklareli Belediyesini ve Kırklareli’mizi tanıyorum. Belediyedeki eksiklikleri, yapılan yanlışlıkları, yapılan kaynak israfını gördüm. Gerekli olan ve yapılması gereken işleri ve yatırımları tespit ettim ve Belediye Başkanlığı görevine talip oldum.

Kırklareli’li hemşehrilerim teveccüh gösterdiği takdirde, en güzel hizmetlerle şehrimizi modern bir şehir haline getirmeye, kaliteli, ucuz belediye hizmetleri vermeye, hemşehrilerimizin daha huzurlu ve daha müreffeh olması için gerekli çalışmaları yapmaya söz veriyorum.”

Okunma : 474   Kategoriler : Siyaset   Kaynak : Kırklar Haber

 
Yorum Yap

* İsim :
* E-Posta :
* Mesaj :

trakya gündemi logo
Kategoriler : Edirne  Eğitim  Ekonomi  Genel  Kırklareli  Kültür Sanat  
Resmi İlanlar  Sağlık  Siyaset  Spor  Tanıtım  Tekirdağ  
Teknoloji  Trakya  Yaşam  
Hakkında : İletişim  Reklam  Hukuki Şartlar & Gizlilik  Yardım  Lüleburgaz Firmaları  Demirköy Restaurant  
Lig Tv Spor Haberleri  
rss logo RSS   site haritası logo Site Haritası
rota logo Rota Dizayn   lüleburgaz firmaları logo Lüleburgaz Firmaları
 
© 2009-2012 trakyagundemi.com Tüm hakları Rota Bilişim Teknolojileri'ne aittir.